Jak przygotować swój samochód przed sprzedażą?

0
Jak przygotować swój samochód przed sprzedażą?

Sprzedaż samochodu może wydawać się prostym zadaniem, ale tak nie jest. Przynajmniej jeśli chcesz to zrobić skutecznie. Sprzedając swój samochód, warto pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą Ci uzyskać jak najlepszą cenę ze sprzedaży. 

Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż samochodu?

Jeśli chodzi o sprzedaż samochodu, to trzeba się zastanowić, kiedy powinno się go sprzedać. Chociaż nie ma dokładnej daty, która jest idealna do sprzedaży samochodu, istnieje kilka rzeczy, które wpływają na to, czy powinieneś sprzedać go w tym czy innym czasie.

  1. Wiek pojazdu: jest to kluczowe, ponieważ samochody, które mają mniej niż 3 lata są wysoko cenione, ponieważ nie są bardzo zużyte, a jednocześnie zostały już zdewaluowane na tyle, że warto zdecydować się na samochód używany w przeciwieństwie do tego z pierwszej ręki. Jeśli samochód ma więcej niż 10 lat, może być również atrakcyjnym towarem, ponieważ jeśli jest w dobrym stanie, może być okazją, ponieważ cena zostanie znacznie zdewaluowana.
  2. Przebieg: To bardzo proste, im mniej kilometrów ma przejechane auto, tym cena będzie wyższa. Jeśli pojazd ma na swoim koncie więcej niż 100 tysięcy kilometrów, ulega sporej dewaluacji, gdyż jest to liczba psychologiczna, która każe myśleć, że samochód był już bardzo eksploatowany. Jeśli nie przekracza tej liczby, jest bardzo prawdopodobne, że nadal można uzyskać za niego dobrą cenę.
  3. Sezonowość: Nie wszystkie samochody są sprzedawane w tym samym czasie. Latem na przykład sprzedaje się mniej samochodów niż w pozostałych porach roku. Należy również pomyśleć o rodzaju sprzedawanego pojazdu, ponieważ każdy rodzaj pojazdu (kompakt, samochód sportowy, van, SUV…) ma inną idealną datę sprzedaży samochodu. Ogólnie rzecz biorąc, wiosna to najlepszy sezon na sprzedaż samochodu. Konkretnie między miesiącami marzec i lipiec.

Jak przygotować samochód do sprzedazy?

Gdy znasz już dobry termin sprzedaży samochodu, musisz zabrać się do pracy. Oto seria porad, które pomogą ci uczynić twój samochód bardziej atrakcyjnym dla potencjalnych nabywców:

Wstępne mycie pojazdu

Wstępne mycie samochodu to coś, co nic nie kosztuje, a pozwala szybko i niedrogo poprawić wygląd pojazdu. Ważne jest, aby umyć go zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a dzięki temu samochód zyska nowy, świeży wygląd.

Wyceń samochód odpowiednio

Jeśli chodzi o wycenę samochodu, należy wziąć pod uwagę pewne rzeczy. Przebieg i wiek pojazdu, wraz z wartością początkową pojazdu, to najważniejsze rzeczy, które należy wziąć pod uwagę. Należy również zwrócić uwagę na to, czy przeszedł on jakiekolwiek naprawy, czy samochód posiad wadę fizyczną, co obniży jego wartość. 

Zrób kilka zdjęć

Jeśli zamierzasz sprzedawać samochód w internecie, dobrze przemyśl zdjęcia. Nie rób tylko kilku zdjęć, rób ich jak najwięcej. W ten sposób potencjalny nabywca bardziej Ci zaufa, ponieważ będzie mógł zobaczyć cały pojazd ze swojego domu i będzie mógł zorientować się, jaki jest Twojego samochodu, ze swojego domu. Chodzi o marketing; jeśli zdjęcia są bardziej przyciągające wzrok i podkreślają pojazd, przyciągniesz uwagę kupujących.

Zrób przegląd przedsprzedaży

Aby poznać dokładną cenę pojazdu, kluczowe jest poznanie jego stanu. Jeśli przeprowadzisz generalny przegląd przed wystawieniem go na sprzedaż, będziesz znał stan samochodu do perfekcji, a to wpłynie na cenę, jaką możesz na niego uzyskać.

Czy samochód nadaje się do sprzedaży?

Najprawdopodobniej tak. Istnieje jednak szereg pojazdów, które z takich czy innych powodów trudniej jest sprzedać niż inne. Jeśli Twój samochód nie jest już produkowany, trudniej będzie go sprzedać. Ogólnie, jak to w modzie, ludzie zawsze chcą być na bieżąco. Jeśli marka samochodu ma nowy model równoważny do twojego, jest mało prawdopodobne, że ludzie nadal będą zainteresowani kupnem twojego samochodu. Są bardziej skłonni do zakupu najnowszego modelu. Z drugiej strony, jeśli twój samochód jest supersamochodem, to też nie jest łatwa sprzedaż. Choć są to samochody bardzo przyciągające wzrok, to jednak zazwyczaj są to bardzo drogie typy aut i nie każdy jest skłonny za nie zapłacić.