Kupiłeś używany samochód i po zakończeniu transakcji odkryłeś wadę fizyczną? Pojazd mógł wydawać się niczym wyciągnięty spod igły, a jego poprzedni właściciel zapewniać, że tak właśnie jest. Dowiedz się, czym są wady fizyczne i jakie działania należy podjąć, aby otrzymać przysługujące Ci roszczenia.
Czym jest wada fizyczna pojazdu?
Wada fizyczna pojazdu jest to pewien brak bądź ujemna cecha samochodu. Warto nadmienić, że ujawnia się ona już po zakończonej transakcji, podczas której jego pierwotny właściciel bądź dealer samochodowy albo sam nie wie o występowaniu wady fizycznej, albo nie wspomina o niedostatkach przedmiotu sprzedaży. O usterce zazwyczaj dowiadujemy się w trakcie normalnego użytkowania pojazdu.
Jak można przeczytać w Art. 5561 kodeksu cywilnego:
- 1. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową.
W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:
- nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
- nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
- nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
- została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.
Rodzaje wad fizycznych pojazdu – przykłady
Opierając się na dwóch pierwszych punktach kodeksu cywilnego, opisujących możliwe rodzaje wad fizycznych pojazdu, można podać ten sam przykład:
Klient zakupił samochód z możliwością automatycznej regulacji podwozia, ponieważ zamierzał jeździć nim po polnych drogach i regulacja wysokości zawieszenia była dla niego niezbędną funkcją. W trakcie użytkowania pojazdu okazało się, że pojazd nie podnosi się w pełnym zakresie. W takiej sytuacji mamy do czynienia z wadą fizyczną pojazdu, a sprzedający – jeżeli Klient zdecyduje o odstąpieniu od umowy sprzedaży – musi zwrócić należność nie tylko za sam pojazd, ale również ubezpieczenie czy koszty rejestracji.
Inne przykłady to m.in.: wady karoserii, które sugerują udział pojazdu w zderzeniu drogowym, o którym właściciel auta nie wspomniał, zmieniony przebieg, sprzedaż auta pochodzącego z kradzieży czy brak możliwości rejestracji samochodu.
Co należy zrobić po odkryciu wad fizycznych pojazdu?
Pierwszym krokiem po odkryciu wady fizycznej pojazdu powinna być jej skrupulatna dokumentacja fotograficzna. Następnie należy zgłosić się do profesjonalnego zakładu naprawczego pojazdów, np. autoryzowanego salonu danej marki samochodu – albo rzeczoznawcy. Rolą tych podmiotów jest dokonanie niezależnych oględzin auta i opisanie wady.
W przypadku znalezienia wad karoserii, warto zwrócić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego z wnioskiem o wydanie wyciągu z bazy danych Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Baza ta obejmuje informacje dotyczące historii szkód komunikacyjnych.
Kolejnym krokiem powinno być udanie się do prawnika, który pomoże w sformułowaniu zgłoszenia o wadach pojazdu, a także w działaniach roszczeniowych.
Pomoc w dochodzeniu praw w związku z wadą fizyczną pojazdu
Poszukujesz specjalisty od prawa motoryzacyjnego w związku z wadą fizyczną pojazdu? Zgłoś się do adwokata Marcina Zatwarnickiego (https://zsadwokaci.pl/poznaj-nas-lepiej/), który z sukcesami – już od ponad dekady – zajmuje się sprawami odszkodowań motoryzacyjnych. Możesz liczyć na profesjonalną pomoc w każdym etapie postępowania odszkodowawczego.