Lakier Twojego samochodu jest elementem dość odpornym, zwłaszcza w nowoczesnych autach, ale nie jest niezniszczalny… Warunki środowiskowe, codzienna eksploatacja i niektóre przyzwyczajenia użytkowników samochodów stopniowo niszczą dobry stan i wygląd lakieru. Aby zadbać o lakier swojego samochodu i zachować jego wygląd przez wiele lat, proponujemy zapoznać się z poniższymi wskazówkami.
1. W miarę możliwości parkuj samochód w garażu
Brzmi to banalnie, ale oczywiste jest, że jest to najlepszy sposób na ochronę nie tylko zewnętrznej, ale i wewnętrznej części Twojego samochodu. Pod osłoną lakier Twojego samochodu jest chroniony przed zjawiskami atmosferycznymi, promieniami ultrafioletowymi słońca, a także – jeśli garaż jest prywatny – przed wandalami. Warto jednak wiedzieć, że garaże w piwnicach budynków często mają rury i kanały w dachu, które czasami przeciekają; ten wyciek, jeśli dostanie się na lakier samochodu, może spowodować plamy, które są bardzo trudne do usunięcia. Przed zaparkowaniem sprawdź, czy na podłożu nie ma kałuż.
2. Myj samochód co 4/6 tygodni
Regularne mycie samochodu jest niezbędne, aby lakier samochodu wyglądał jak nowy. Mycie samochodu nie tylko utrzymuje samochód wyglądający czysto i pięknie, ale ma również istotne zadanie usuwania szkodliwych substancji, które osadzają się na lakierze twojego samochodu podczas codziennego użytkowania. Tymi substancjami mogą być ptasie odchody, szczątki owadów, smoła z asfaltu, benzyna i olej, a nawet sól z niektórych dróg w zimie. Długotrwałe wystawienie lakieru samochodu na działanie tych substancji może go poważnie uszkodzić.
Samochód najlepiej myć ręcznie, używając odpowiednich produktów, takich jak szampony do samochodu, oraz ściereczki i ręczniki z mikrofibry, które nie uszkodzą lakieru. Po długich podróżach bardzo zalecane jest umycie samochodu, aby usunąć mnóstwo owadów, które uderzają w przód samochodu lub sól drogową, która w zimie jest rzutowana na podwozie pojazdu.
3. Chroń lakier przed słońcem podczas dłuższego postoju
Intensywne światło słoneczne może być bardzo szkodliwe dla lakieru Twojego samochodu. Najbardziej cierpią na tym kolory, które są bardzo jaskrawe, na przykład czerwienie, żółcie czy jednolite błękity. Dość często można zobaczyć czerwone samochody, które zostały “zjedzone” przez słońce i nabrały różowawego, matowego koloru….
Na innych kolorach uszkodzenia słoneczne nie są tak widoczne, przynajmniej jeśli chodzi o pigmentację, ale promienie UV wpływają również na połysk lakieru, więc długotrwała ekspozycja spowoduje stopniowe matowienie lakieru Twojego samochodu. Jeśli Twój samochód będzie zaparkowany na ulicy przez dłuższy lub krótszy czas, upewnij się, że znajduje się w miejscu osłoniętym od intensywnego słońca.
4. Wybieraj niezatłoczone miejsca do parkowania
W dużych miastach nie jest łatwo znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu. Ponadto ludzie często się spieszą i parkują w pierwszym znalezionym miejscu, niezależnie od tego, czy jest ono odpowiednie dla ich samochodu, czy nie. Na dodatek musimy pogodzić się z faktem, że większość użytkowników samochodów nie dba zbytnio o wygląd zewnętrzny własnego auta, więc jeszcze mniej będzie ich obchodził wygląd zewnętrzny cudzego samochodu… Krótko mówiąc, brak miejsca, pośpiech i nieostrożność innych użytkowników mogą spowodować drobne uszkodzenia lakieru Twojego samochodu.
5. Woskuj lakier samochodu co 3/6 miesięcy
Pomimo wszystkich powyższych środków ostrożności, nieuniknione jest lekkie zanieczyszczenie lakieru i jego nieznaczne zużycie, nawet jeśli jest ono minimalne.
Dlatego uważamy, że bardzo wskazane jest woskowanie lakieru samochodu co 3 do 6 miesięcy, w zależności od sposobu użytkowania…. Woskowanie tworzy na lakierze samochodu warstwę o grubości kilku mikronów, która chroni go i przywraca utracony połysk. Działa również jako środek odpychający wodę i brud, więc Twój samochód pozostanie dłużej czysty. Sprawdź, jaki wosk do auta jest najlepszy.
6. Poleruj lakier swojego samochodu co 2/3 lata.
Po 2/3 latach od zakupu lub polakierowania samochodu, jeśli przestrzegałeś wszystkich powyższych zaleceń, Twój samochód będzie w bardzo dobrym stanie i będzie wykazywał tylko bardzo powierzchowne uszkodzenia…
Większość z tych uszkodzeń można łatwo usunąć poprzez polerowanie lakieru samochodu. Polerowanie polega na usunięciu wierzchniej warstwy lakieru (gdzie znajdują się uszkodzenia) za pomocą pasty ściernej i działania maszyny polerskiej. Polerowanie odnawia powierzchnię lakieru, usuwając drobne rysy i ślady, a także całkowicie przywraca utracony blask. Po polerowaniu warto nawoskować lakier samochodu, aby go zabezpieczyć.