Jaki wosk do auta jest najlepszy?

0
wosk do auta

Po co nakładać wosk na auto? Dlaczego stosowanie wosku jest dobre na okres wiosenno-letni? Czy wosk do auta jest dobrym i tanim zabezpieczeniem lakieru? W tym artykule dowiemy się jak świetnie zabezpieczyć samochód oraz ukryć zarysowania.

Jaki wosk do auta?

Zalety korzystania z wosku do auta

Woskowanie samochodu jest jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia karoserii przed zarysowaniami czy szkodliwymi promieniami UV. Wosk zapobiega oksydacji, czyli utlenianiu, które negatywnie wpływa na wygląd i stan lakieru. Wosk posiada również właściwości hydrofobizujące, czyli odpycha wodę, dzięki temu łatwiej będzie usunąć zabrudzenia. Za pomocą wosku jesteśmy w stanie ukryć zarysowania, lecz nie znikną one bezpowrotnie. Konieczne jest systematyczne woskowanie auta, aby nadać mu doskonały wygląd i blask jak po wyjściu z fabryki. Koszt wosku do auta zależy od jego rodzaju. Średniej klasy wosk znajdziemy w cenie od 25 do 80 zł. Ceny dobrych wosków zaczynają się od granicy 80 zł, bez górnej granicy cenowej.

Rodzaje wosków do auta

Wosk Naturalny

Woski naturalne mają za zadanie nadać lakierowi blasku i hydrofobowości. Wosk naturalny wyciąga również głębię koloru, jednak utrzymuje się stosunkowo krótko na powłoce karoserii, 2-3 miesiące w zależności od zawartości w nim palmy Brazylijskiej Carnauby.

Wosk Syntetyczny

Woski syntetyczne posiadają dłuższy okres wytrzymałości od wosków naturalnych. Nie nadają karoserii tak ładnego wyglądu, jaki otrzymamy w przypadku stosowania innych rodzajów wosków. Dłuższy okres zabezpieczenia, który sięga aż 12 miesięcy jest obarczony kosztem wyciągnięcia mniejszej głębi koloru lakieru.

Wosk Hybrydowy

Wosk hybrydowy jest połączeniem obydwu poprzednich wosków. Hybryda jest dość wytrzymała. Stosowanie tego wosku jest pójściem na kompromis, gdyż posiada on zalety wosków naturalnych, jak świetnie wyciąganie głębi koloru oraz utrzymuje się stosunkowo długo, nawet do 6 miesięcy.

Jak nakładać wosk na auto?

Przed aplikacją wosku syntetycznego lub hybrydowego powinniśmy odtłuścić powierzchnię lakieru za pomocą odtłuszczaczy do detailingu, czyli alkoholu izopropylowego. W przypadku stosowania wosku naturalnego nie jest konieczne odtłuszczanie. Za pomocą gąbki polerskiej nakładamy wosk dotykając karoserii w kilku wyznaczonych miejscach. Następnie kolistymi ruchami rozcieramy, aby otrzymać jak najcieńszą warstwę. Po odczekaniu od kilku do kilkunastu minut sprawdzamy czy wosk wyschnął. Można to zrobić za pomocą czystej gąbki polerskiej lub po prostu przejechać palcem po lakierze. Jeśli wosk się lekko nie kruszy na powierzchni karoserii, należy odczekać jeszcze parę minut. Gdy już wosk jest gotowy to polerowania, za pomocą czystej ściereczki ściągamy widoczną warstwę z powierzchni karoserii, najlepiej również kolistymi ruchami.

Jaki wosk do auta?

Podsumowanie

Do wyboru rodzaju wosku do auta będziemy się kierować za pomocą kilku czynników. Pierwszym będzie oczywiście jego koszt. Droższe woski naturalne bardziej uderzą w nasze kieszenie, gdyż ich trwałość jest krótsza od pozostałych wosków. Natomiast efekt po ich zastosowaniu jest dość widoczny. Wybór tego rodzaju wosków świetnie sprawdzi się na wszelkie imprezy okolicznościowe, zjazdy czy spotkania. Woski syntetyczne i hybrydowe doskonale zabezpieczą powłokę lakierniczą przed brudem i ukryją zarysowania. Będziemy ich używać z mniejszą częstotliwością niż w przypadku wosków naturalnych. Wybór ten będzie predysponowany dla każdego indywidualnie, warto jednak zaznaczyć, że zabezpieczenie oraz ładny wygląd naszego samochodu jest tym, czym każdy właściciel auta powinien się zainteresować.