Zwolnienie z akcyzy samochodu

0
Zwolnienie z akcyzy samochodu

Zwolnienie z akcyzy samochodu

Chcesz sprowadzić pojazd z zagranicznego kraju do Polski? W większości przypadków w takiej sytuacji należy zapłacić tak zwany podatek akcyzowy. Okazuje się, że nie zawsze jest jednak ten wymóg. Kiedy można liczyć na zwolnienie z daniny i tym samym spore oszczędności?

Kiedy podatek akcyzowy jest nakładany na właścicieli samochodów?

Ta opłata jest coraz częściej stosowana w praktyce. Wszystko ze względu na to, że wzrasta liczba osób, które sprowadzają do Polski samochody osobowe z państw zagranicznych (pojazdy ciężarowe są zaś zwolnione z tego przepisu). Jeśli dany wóz nigdy wcześniej nie był u nas zarejestrowany, to trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami. I to niezależnie od tego, czy pojazd został sprowadzony z kraju należącego w tym momencie do Unii Europejskiej, czy państwa będącego członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) itd. Co ciekawe, podatek akcyzowy to taka danina, która jest nakładana po to, by zmniejszyć ilość spożywania konkretnych dóbr lub ich nabywania. Takie opłaty są stosowane nie tylko w przypadku branży motoryzacyjnej. Podatek akcyzowy obowiązuje również pod kątem alkoholu, wyrobów tytoniowych, czy paliwa.

Kiedy można liczyć na zwolnienie z akcyzy na własny samochód?

Obliczyłeś, że ewentualna opłata będzie spora? Szukasz zatem sposobów, by tego uniknąć? Czy jest zatem możliwe <a href=”https://cafemoto.pl/auta-uzywane/”>zwolnienie z akcyzy samochodu</a>, które będzie oczywiście zgodne z polskimi przepisami? Okazuje się, że są tutaj pewne furtki. Są one dostępne jednak tylko dla pewnej grupy ludzi. Załóżmy, że dana osoba kiedyś wyjechała na stałe z Polski. Teraz chce jednak wrócić do kraju. W takiej sytuacji można liczyć na pewne przywileje. Szczególnie jeśli ta osoba zdecydowała się na powrót do Polski na pobyt stały (czyli będzie mieszkać w naszym kraju przez co najmniej 185 dni). Dodatkowo z punktu widzenia prawa ważne jest to, by ta osoba miała zamiar przywieźć ze sobą swój majątek. A jest to właśnie m.in. samochód. Mowa tutaj o tak zwanym mieniu przesiedleńczym. Taki pojazd nigdy wcześniej nie był zarejestrowany na terenie Polski. Sytuacja jest jednak na tyle specyficzna, że można liczyć na zwolnienie z akcyzy od posiadanego wozu. Jest to natomiast możliwe na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.

Zwolnienie z podatku akcyzowego: co jeszcze jest istotne?

Najłatwiej na tej płaszczyźnie mają osoby, które wracają do Polski z krajów należących do Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Aby nie zapłacić pokaźnego podatku akcyzowego, trzeba udowodnić, że przywieziony samochód był i będzie używany tylko i wyłącznie w celach prywatnych. Czyli osoby posiadające np. firmy transportowe (i chcące kontynuować działalność na terenie Polski) już są tutaj wykluczone z tej możliwości. Należy ten fakt udokumentować przed naczelnikiem właściwego Urzędu Skarbowego (ze względu na nowe miejsce zamieszkania). Co jeszcze jest ważne? Jeśli właściciel wozu – wracający do kraju – nie chce zapłacić podatku akcyzowego od samochodu, to nie może go sprzedawać i wynajmować osobom trzecim. Taka karencja obowiązuje zaś przez co najmniej 12 miesięcy od daty powrotu do kraju. Poza tym prawo nakazuje opodatkować dany pojazd w kraju poprzedniego zamieszkania. Przy jego wywozie nie można stosować zwolnienia np. ze zwrotu podatku. Ponadto samochód (będący przedmiotem całej dyskusji) musi być przywieziony do kraju w ciągu 12 miesięcy (data liczy się od momentu zamieszkania w Polsce).

Zawsze trzeba zgłosić się do Urzędu Skarbowego

Planujesz zakup pojazdu np. z Wielkiej Brytanii? Wówczas musisz zapłacić podatek akcyzowy od samochodu. W tym celu kontakt z Urzędem Skarbowym jest obligatoryjny. A co w przypadku osób, które są zwolnione z tej opłaty? Tutaj także trzeba poświęcić troszkę czasu i wybrać się do tak zwanego „fiskusa”. Trzeba bowiem złożyć odpowiednie dokumenty i mieć potwierdzenie na to, że opłata w takiej sytuacji się nie należy. Nie można bagatelizować tego zagadnienia. Za opieszałość są bowiem przewidziane bardzo wysokie sankcje.