Znaczenie świateł w samochodzie
Światła w samochodzie są jednym z najważniejszych jego elementów. Służą one przy skutecznej obserwacji drogi. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach światła stanowią bardzo ważną rolę. Jest to spowodowane o wiele bardziej zwiększonym ruchem drogowym w porównaniu do ubiegłych lat.
Historia świateł używanych w samochodzie
Pierwsze światła samochodowe zostały wynalezione na przestrzeni roku 1913. Jednak były one w głównej mierze wykorzystywane do oznaczania pojazdu, a nie oświetlania drogi. Zazwyczaj w tym celu była stosowana lampa naftowa. Dopiero w roku 1924 pojawiły się żarówki marki Philips. Posiadały one dwa żarniki, które były odpowiedzialne za światła drogowe i mijania. Dopiero w 1957 w europejskich samochodach zaczęły pojawiać się światła asymetryczne. Kolejna rewolucja w oświetleniu aut zaszła w żarówkach. Wydarzyło się to w latach sześćdziesiątych. Wtedy to pojawiły się żarówki halogenowe, miały większą moc od dotychczas używanych żarówek. Następny przełom dotyczył pojawienia się lamp ksenonowych. Tutaj warto nadmienić, że strumień światła był trzykrotnie mocniejszy od wcześniej używanych świateł halogenowych. W roku 2007 zaczęły pojawiać się światła ledowe, które są bardzo precyzyjne. W samochodzie znajduje się kilka rodzajów świateł.
W dalszej części artykułu znajduje się szczegółowy opis świateł wykorzystywanych obecnie w samochodzie.
Światła mijania
Kierowcy przez większość czasu będą wykorzystywać właśnie ten typ świateł. Są to światła przystosowane do sytuacji mijania się z innymi uczestnikami ruchu. Dzięki zawartej w nich technologii kierowcy nie oślepiają siebie nawzajem podczas każdych warunków. Warto wiedzieć, że na światła mijania w języku potocznym często mówi się światła krótkie. Należy w tym miejscu przypomnieć, że obecnie w wielu samochodach można regulować wysokość oświetlenia. Kolejną ciekawostką jest to, że światła te są asymetryczne. Należy przy tym zwrócić uwagę na lewą lampę, która ma mniejszy zasięg od prawej. Dzięki takiemu zastosowaniu kierowca będzie w stanie lepiej widzieć pobocze. Jednocześnie wzrok kierowców nadjeżdżających z naprzeciwko będzie mniej podatny na oślepienie.
Światła drogowe
Światła drogowe są światłami przystosowanymi do jak najdalszego oświetlania drogi. Należy pamiętać, że można ich używać jedynie, jeśli nie ma w pobliżu innych pojazdów. Zarówno jadących z naprzeciwka, jak i jadących w tym samym kierunku. Światła drogowe głównie wykorzystuje się na obszarach niezabudowanych z racji braku lub słabego oświetlenia. Z wykorzystywaniem tych świateł należy wstrzymać się podczas śnieżycy. Dzięki silnemu oświetleniu kierowca może stracić kontrolę, co finalnie może skończyć się tragicznie. Światła drogowe potocznie nazywane są światłami długimi.
Światła hamowania
Ten rodzaj świateł umieszczany jest z tyłu. Służy on do sygnalizacji kierowcy jadącemu za pojazdem o konieczności przyhamowania. Włączają się one, gdy tylko użyty zostanie pedał hamulca. Na ten rodzaj świateł należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ przegapienie momentu nagłego hamowania może skończyć się wypadkiem lub kolizją. Światła hamowania można też nazwać światłami stopu.
Kierunkowskazy
Kierunkowskazy potocznie nazywane migaczami są podstawowym wyposażeniem każdego pojazdu. To właśnie te światła informują innych uczestników ruchu drogowego o zamiarach kierowcy. Należy pamiętać, że światła te pełnią dwie funkcje. Jedna z nich to sygnalizowanie kolejnego zamiaru. Drugą funkcją jest oznakowanie awarii pojazdu. Używa się do tego tzw. świateł awaryjnych. Włączenie tych świateł spowoduje zapalenie się wszystkich kierunkowskazów.
Światła pozycyjne
Światła te są stosowane w celu zasygnalizowania postoju, który jest ledwo widoczny dla innych kierowców co, może spowodować zagrożenie. Ciekawostką jest fakt, że niektóre pojazdy mogą włączyć światła pozycyjne z jednej strony, aby oznaczyć stronę pojazdu, która jest głównie narażona na niebezpieczeństwo.
Inne, niewymienione światła
W obecnych czasach na drodze występuje duży ruch uliczny. Dlatego warto wiedzieć, których świateł powinno się używać w danej sytuacji, aby nie spowodować wypadku. Istnieją jeszcze światła, które nie zostały wymienione w artykule. Są to światła przeciwmgielne i cofania. Należy również śledzić nowinki technologiczne, aby być na bieżąco.