Ile kosztuje zarejestrowanie samochodu?

0

Ile kosztuje zarejestrowanie samochodu?

Decydując się na zakup samochodu, warto pamiętać, że jesteśmy zobowiązani ponieść dodatkowe koszty, związane, chociażby z rejestracją pojazdu. Ile kosztuje zarejestrowanie samochodu z Polski, a ile w przypadku importu zza granicy? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części tekstu.

Koszt rejestracji samochodu nowego i używanego

Zarówno w przypadku fabrycznie nowych samochodów, jak i używanych, mamy do czynienia z jednakowymi opłatami za rejestrację pojazdu. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami łączny koszt rejestracji samochodu wynosi 160 zł. Łączna kwota, jaką należy zapłacić za zarejestrowanie samochodu, jest sumą opłat za wydanie:

  • tablic rejestracyjnych – 80 zł,
  • dowodu rejestracyjnego – 54 zł,
  • pozwolenia czasowego – 13,50 zł,
  • nalepki legalizacyjnej – 12,50 zł.

W określonych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie dodatkowego badania technicznego w Stacji Kontroli Pojazdów, którego koszt to 98 złotych. W przypadku, gdy właściciel samochodu nie może stawić się w urzędzie osobiście, ustanowienie pełnomocnictwa wiąże się z koniecznością dopłaty kolejnych 17 złotych. Możemy jednak zaoszczędzić nieco pieniędzy, rezygnując z wydania pozwolenia czasowego, czyli tak zwanego “miękkiego dowodu”. Ta zasada dotyczy jednak wyłącznie samochodów używanych, które są już zarejestrowane na terenie kraju. Dokument otrzymujemy podczas rejestracji pojazdu i umożliwia on poruszanie się pojazdem po drogach publicznych, zanim jeszcze wydany zostanie docelowy dowód rejestracyjny. Łączny koszt rejestracji bez wydania pozwolenia czasowego wynosi 66,50 zł.

Rejestracja samochodów zabytkowych jest droższa

Nieco inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku samochodów zabytkowych. Pomijając wymogi formalne związane z przygotowaniem odpowiednich dokumentów, sam koszt zarejestrowania takiego pojazdu jest wyższy i w większości przypadków wynosi 180 złotych. Wynika to z faktu, że tak zwane “żółte tablice” są droższe – za ich wydanie zapłacimy 100 zł, czyli o 20 zł więcej niż w przypadku tradycyjnych tablic.

Zachowaj dotychczasowe tablice rejestracyjne i zaoszczędź pieniądze

Od września 2022 roku możliwe jest przerejestrowanie pojazdu z zachowaniem jego dotychczasowych numerów rejestracyjnych. Ten przepis obowiązuje również w sytuacji, gdy pojazd jest zarejestrowany w innym mieście, czy powiecie. Dzięki temu udogodnieniu możemy zaoszczędzić 80 złotych, czyli równowartość kosztów związanych z wydaniem nowych tablic rejestracyjnych.

Ile kosztują indywidualne tablice rejestracyjne?

Na ulicach polskich miast często możemy napotkać pojazdy, wyposażone w tak zwane indywidualne tablice rejestracyjne. W takim przypadku zamiast standardowego wyróżnika, charakterystycznego dla danego regionu (np. DW dla miasta Wrocław, czy KR dla miasta Kraków) oraz ciągu liczb, na tablicy widnieje wybrana przez użytkownika kombinacja liter i cyfr. Często możemy spotkać się więc z sytuacją, w której właściciel pojazdu umieścił na tablicach swoje imię, pseudonim, czy nazwę firmy. Koszt wydania indywidualnych tablic rejestracyjnych to 1000 złotych. Tym samym łączny koszt rejestracji pojazdu wzrasta do kwoty 1080 złotych.