Z jakimi usterkami udać się do serwisu?

0

Aby samochód służył nam jak najdłużej i jak najlepiej, należy o niego odpowiednio zadbać. Czasami przychodzi czas, kiedy garażowe sposoby na usprawnienie naszego pojazdu, nie wystarczają, bądź nie da się ich samemu wykonać, ze względu na potrzebę posiadania specjalistycznego sprzętu. Serwisy samochodowe prześcigają się w udoskonalaniu jakości oferowanych usług oraz skracaniu czasu ich wykonywania. Sprawdźmy, z czym najczęściej udajemy się do serwisu.

Za co płacimy w serwisach samochodowych 

W momencie, gdy odwiedzamy serwis samochodowy jak np. ten – www.specauto-serwis.pl w Krakowie, to mamy nadzieję na kompleksową obsługę, wymianę części i naprawę naszego auta. Czasami zdarza się, że przekraczając próg serwisu, sami wiemy co dolega naszemu pojazdowi i oczekujemy, że tylko ta cześć zostanie wymieniona/naprawiona. W rzeczywistości często wygląda to inaczej. Mówimy pracownikowi takiego serwisu, że silnik się zatarł, pan przytakuje, robi wycenę na kilkaset złotych i obiecuje naprawę do dnia następnego. Godzinę po naszym opuszczeniu serwisu, ten sam pracownik dzwoni do nas z informacją, że trzeba jeszcze wymienić żarówki, naprawić tylną wycieraczkę i wyważyć koła. My nie bardzo wiedząc co też się nagle stało z naszymi żarówkami itp., zgadzamy się na dodatkowe usługi (które w rzeczywistości nie są konieczne, ze względu na to, że pracownik chce zarobić kilka zł za nic) i dnia następnego płacimy krocie.

Podstawowe usługi serwisowe

Do podstawowych usług serwisowych należy przede wszystkim ogólny przegląd sprawności naszego samochodu. Takiego przeglądu należy dokonywać systematycznie (choćby ze względu na konieczność podbicia daty w książce serwisowej). Bardzo często zwracamy się do serwisu z koniecznością wymiany opon, w skład których wchodzi naprawa opon (zwykle aluminiowych lub stalowych), wymiana kół lub ich naprawa, pompowanie koła azotem i montaż zaworu koła. Koleją przyczyną wizyty w serwisie jest problem z geometrią, konieczność naprawy zawieszenia i układu kierowniczego, wymiana olejów i filtrów, diagnostyka układu klimatyzacji (szczególnie ważna w okresie letnim), układ przeniesienia napędu (w tym wymiana sprzęgła). W dalszej kolejności sprawdzamy stan paska rozrządu (to już jest droga konieczność), działanie amortyzatorów i ich wymianę, dokonujemy napraw w układzie hamulcowym, chłodniczym i wydechowym samochodu. Do drobniejszych wizyt w serwisie zalicza się wymianę oświetlenia i akumulatora. Wymienione przeze mnie problemy z samochodem stanowią najczęstszą przyczynę wizyt w salonie, co nie oznacza, że są to jedyne usterki jakie mogą się nam przytrafić.

Pamiętajmy, żeby w miarę możliwości korzystać zawsze ze sprawdzonego serwisu samochodowego. Dzięki temu unikniemy przepłacenia za wykonane usługi i odjedziemy w pełni sprawnym autem.