Wybór pierwszego samochodu – czym się kierować?

0
Honda civic type-r 2018

Świeży kierowca.

W życiu większości ludzi dochodzi do momentu, w którym przychodzi czas na kupno swojego pierwszego auta. Po zdaniu prawa jazdy jesteśmy przepełnieni pozytywnymi emocjami, chcemy wsiąść do auta i ruszać w trasę. Coraz częściej potrzebę posiadania własnego pojazdu generuje dojazd na studia lub do pracy. Mieszkanie poza granicami miasta również sprawia, że zrobienie zakupów czy załatwienie pewnych spraw może okazać się kłopotem. Świeżo upieczony kierowca nie ma jednak zbyt dużego doświadczenia i z reguły nie dysponujemy dużą ilością pieniędzy. Wybór pierwszego samochodu może się dla niego okazać niemałym problemem. Pojawia się wiele pytań, dylematów i niepewności.

Zatem jak się do tego zabrać? Jakie aspekty należy brać pod uwagę?

Początek przygody z motoryzacją.

Do kluczowych założeń należy określenie swoich potrzeb i niewychodzenie poza ich sektor. Rynek jest aktualnie pełny wszelkiego rodzaju autami nowymi, jak i używanymi. Nie oznacza to jednak, że każde auto, które mieści się w budżecie, jakim dysponujemy, jest dla nas odpowiednim wyborem. Nie sztuką jest zakup samochodu — to tylko pierwszy koszt, jaki nas czeka. Pojazd trzeba przecież jeszcze ubezpieczyć. Ubezpieczalnie biorą pod uwagę szereg czynników przy kalkulacji pakietu ubezpieczenia, do najistotniejszych zalicza się markę samochodu i pojemność jego silnika. Przykładowo, cena składki ubezpieczeniowej dla samochodu marki BMW o 3 litrowej pojemności silnika wyniesie więcej, niż dla Skody z silnikiem o pojemności 1 litra. Obowiązki w związku z posiadaniem auta to także dbanie o jego sprawność poprzez odpowiednie serwisowanie. Bezawaryjność samochodu zapewni nam to, że nie dojdzie do nieprzewidzianych awarii, przy których odmówi on posłuszeństwa. Istnieje jednak wiele części eksploatacyjnych ulegających zużyciu, co także generuje pewne koszty. Trzeba zatem zadbać o to, aby wybrać auto o małych kosztach wymiany tych elementów. Spalanie paliwa to również istotny czynnik mający wpływ na nasz stan konta.

W takim razie, jakie auto wybrać?

Po określeniu swojego budżetu powinieneś kierować się prostymi wytycznymi. Wybierz najmłodsze auto z niewielkim silnikiem. Nie daj się ponieść emocjom. Zanim przyjdzie czas na kupno mocnego i dużego samochodu, nabierz doświadczenia. Skup się na aucie o małych wymiarach zewnętrznych, co ułatwi Ci manewrowanie i parkowanie. Zwracaj uwagę na podstawowe, popularne marki jak np. Skoda czy Volkswagen. Bierz pod uwagę bezawaryjność i niskie koszty utrzymania.

Przed Tobą mnóstwo kilometrów do pokonania, jazda samochodem potrafi nas wiele nauczyć. Nabądź odpowiednie auto, a następnie ruszaj w drogę!