Wybór opon – na co zwracać uwagę?

0
Wybór opon – na co zwracać uwagę?

Chyba każdy kierowca mierzy się z problemem wybrania opon dla swojego samochodu przynajmniej kilka razy w ciągu życia. Dzieje się tak dlatego, że po paru latach użytkowania należy je wymienić na nowy model, gdyż jeżdżenie na zużytych, „łysych” kołach, jest bardzo niebezpieczne i grozi mandatami o niebagatelnych sumach.

Lepiej nie ryzykować i nie narażać swojego portfela, a przede wszystkim bezpieczeństwa, z którym wiąże się zdrowie i życie nasze i innych.
Niestety wybór odpowiednich opon nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać, ponieważ odkąd rynek, za sprawą globalizacji, oferuje bardzo bogaty asortyment, nie wszyscy są w stanie nadążyć za nowinkami technologicznymi stosowanymi w każdym sektorze, także tym dotyczącym ogumienia. Kiedy kierowca zostaje postawiony w sytuacji wyboru opon dla swojej czterokołowej maszyny, bardzo często czuje dezorientację i nie ma się czemu dziwić.

Jeśli mamy doświadczenie z doborem opon, problem jest mniejszy, jeśli zaś nie, może on okazać się ponad nasze możliwości decydowania. Wynika to stad, że brak fachowej wiedzy oznacza brak w pełni świadomych, satysfakcjonujących decyzji. Nikt z wybierających nie chce przecież wydać pieniędzy w błoto i przez kilka kolejnych lat jeździć na kołach nieodpowiadającym postawionym wymaganiom. Jak wiec wybrać? Przede wszystkim można zaufać sprawdzonym markom, które od lat zajmują czołowe miejsce w produkcji i dystrybucji opon. Najbardziej klasyczne modele powinny się sprawdzić i zapewnić nam spokój podczas użytkowania, ale dla bardziej wymagających kierowców powstają nowe, ulepszane technologicznie opony i to im powinniśmy się przyjrzeć, jeśli chcemy postawić na nowoczesność i jakość.

Oczywiście cena najnowszych i w pełni profesjonalnych, przystosowanych do najnowszych osiągnięć techniki opon nie jest równa tym z niższej, średniej półki, ale często jedna, dobra inwestycja dostarcza tyle satysfakcji, że nawet większa gotówka wydana na ten cel nie okazuje się straconą. I o to właśnie chodzi: by znaleźć taki model, którego jakość i cena dopasowane będą do naszych wymagań i gustów. W przypadku, kiedy jesteśmy zupełnie nieświadomi pojawiających się na rynku samochodowym nowości, lepiej udać się do mechanika, który doradzi nam, jaki model będzie najlepszy dla naszego samochodu i dla naszej kieszeni. Fachowa porada, mimo że też może kosztować, to pewność, że wybrane opony okażą się strzałem w dziesiątkę, bo będą nam służyły długo i, co najważniejsze, dobrze. Wybierając więc nigdy nie kierujmy się przypadkiem.