Wszystko czego nie wiesz o oświetleniu miejskim

0

Lampy to nie tylko element naszych mieszkań, lampy to również element instalacji które zapewniają efektywną komunikację drogową oraz gwarantują bezpieczeństwo nam i naszym najbliższym. Lampy stosowane w oświetleniu drogowym były przez długi okres czasu dosyć energożerne i problemowe, gdy chodzi o zużycie energii, z racji tego że światło emitowane przez te lampy musi być wyjątkowo wyraźne, co wiąże się z niemałym poborem energii oraz musi ono działać nieprzerwanie tak, by zapewnić bezpieczeństwo na ulicy. Ogólny rynek oświetlenia, czy to sygnalizacji świetlnych, czy też klasycznych lamp ulicznych stanowi ponad 1/5 wszelakich wydatków jeżeli chodzi o zużycie energii na skalę poboru energii jako takiego. Podnosi się wiele głosów twierdzących, że jest to stanowczo zbyt wiele a lampy te zużywają energii i że należy to natychmiast zmienić ,gdyż jest to rażące marnotrawstwo jeżeli chodzi o rozsądne zarządzanie energią. Rozważa się więc zastosowanie energooszczędnych diodek LED ,które umożliwią emisję zauważalnego silnego, lecz nie oślepiającego światła ,a z pewnością będzie to decyzja korzystna dla zasobów energetycznych.

Kolejnym atutem jest też to, że diody led zużywają się znacznie wolniej, niż ich tradycyjne odpowiedniki. Ciekawą inicjatywą jeżeli chodzi o oszczędność energii są lampy metalohalogenkowe które potrafią zaoszczędzić do 40 % energii ,a ich zakup nie jest wyjątkowo kosztowny, bądź też trudny. Kończy się nieuchronnie era lamp halogenowych, w dodatku na wszelkich płaszczyznach ich zastosowania , branża oświetleniowa szuka więc lepszych, tańszych i skuteczniejszych alternatyw dla obecnych żarówek bądź też lamp halogenowych. Pomijając nawet aspekt ekologiczny, miasta to przecież obrazując w przenośni wielkie firmy.

Zgodnie z tym stwierdzeniem muszą one rozsądnie gospodarować budżetem. Wymiana aktualnie stosowanych rozwiązań na warianty lamp energooszczędnych i niskobudżetowych to konieczność w sferze budżetu oraz rozumnego gospodarowania pieniędzmi podatników.

Świetnym kompromisem między ceną i jakością działania są lampy sodowe , które nie pobierają dużo energii, jest to 60 % tego, co zwykłe lampy ,emitują skupione mleczno-białe wyraźne światło i co równie bardzo istotne są niebywale trwałe konstrukcyjnie, do tego stopnia, że producenci wspominają o trwałości rzędu 10 lat. Najnowsze modele tego typu dzięki nowoczesnej technologii potrafią przepracować bezawaryjnie do 60 tysięcy godzin ,co jest niewątpliwym atutem. Następną wartą uwagi kwestią jest też ekonomiczne oraz przemyślane instalacje z wykorzystaniem innowacyjnych funkcji lamp.

Potrafią one w inteligentny sposób dostosować stopień naświetlenia do stopnia zaciemnienia terenu, a także wyłączyć się na ulicy po której nie porusza się żaden rowerzysta, czy kierowca, co jest niewątpliwą oszczędnością energii elektrycznej oraz materiałów. Kolejną ciekawą funkcją jest też możliwość odpowiedniego „doświetlenia” niedoboru światła w przypadku gdy jedna z lamp ulegnie awarii, bądź przepaleniu. Jeszcze innym rozwiązaniem jest świetna konstrukcja, która w trakcie dnia zasłania elementy szklane oraz żarówki specjalną blachą ochronną by ustrzec je przed wandalami czy złodziejami ,jednakże nie należy zapominać o tym, że akurat w kwestii tego rozwiązania trzeba za ten wariant sporo zapłacić. Inną ekologiczną, lecz o wiele bardziej drogą niż rozwiązania klasyczne metodą na oświetlenie są lampy, które pobierają i magazynują energię słoneczną w trakcie dnia ,tak aby emitować światło potrzebne do oświetlenia ulic czy innych miejsc w nocy.

Istnieją też specyficzne lampy, które stosowane są do oświetlenia wielkich katedr, zabytków kultury, pomników przyrody, bądź też innych lokalizacji mających przykuć uwagę. Co ciekawe nie są to wcale inwestycje obficie pobierające energię, oświetlenie tego typu nie pobiera aż tak dużo energii, jak mogło by się wydawać ,np. w przypadku oświetlenia wielkich mostów . Znacznie bardziej pochłania energię oświetlenie stadionów w trakcie meczy piłkarskich, nie wspominając nawet o pobierającą niewyobrażalne ilości energii konstrukcje zbudowaną z setek tysięcy lamp w przypadku ogromnych koncertów światowej sławy gwiazd ,np. w katowickim spodku. W takich ogromnych przedsięwzięciach oszczędność energii lampy rzędu choćby jednego procenta zwraca się niewyobrażalnie ,z ogromną skalą oszczędności w ramach całej instalacji, dlatego też warto inwestować w postęp choćby i w malutkiej części energooszczędności modeli lamp.
Ciekawym typem lamp jest też typ , który występuje tylko przy oświetlaniu wystaw sklepowych, lub też w wielkich galeriach handlowych.

Typ światła który emituje w żadnym wypadku nie sprawdziłby się w innych zastosowaniach, aniżeli wystawy sklepowe ,z racji spokojnego,niewyrazistego światła, które jednak świetnie sprawdza się jako oświetlenie dla wystaw. Jest to również rozwiązanie energooszczędne. Oświetlenie ulic oraz miejsc takich jak parki lub ogrody ma jeszcze jedną ważną zaletę z socjologicznego punktu widzenia. Oświetlone miejsca tego typu są znacznie mniej kryminogenne i a także znacznie uspokaja obywateli, którzy nie boją się w tak dużym stopniu o swój dobytek oraz bezpieczeństwo, jak w miejscach, gdzie światła po prostu nie ma . Tego typu komfort psychiczny także oznacza zysk dla miasta i dlatego też warto inwestować w to aby jak najwięcej lamp z racji ich niewielkiej zasobożerności znajdowało się w lokalizacjach miejskich.Inna sprawa to nic innego jak dobry klimat miejsc dobrze oświetlonych nocą. Każdy kto eksplorował zakątki wielkich miast takich jak Poznań czy Wrocław dobrze wie o tym ,jak ważne jest dobre oświetlenie miast nocą . Im tańsze będą koszty instalacji lamp , tym lepiej oświetlone będą miasta, co jest niewątpliwym atutem inwestowania w tą formę wzbogacania wartości miasta które nastawia się na oszczędność na lampach, ale i jednocześnie inwestycję w lampy. Dobre oświetlenie dróg oraz innych lokalizacji służących do masowego przemieszczania się to inwestycja w zdrowie oraz życie. Jest bezsprzecznym i potwierdzonym faktami stwierdzenie iż oświetlenie dróg przekłada się na odsetek stłuczek, wypadków oraz wypadków śmiertelnych .

W ramach tego stwierdzenia można śmiało uznać, że inwestycja w lampy to inwestycja w zdrowie i życie mieszkańców danego terenu i choć może się to wydawać z pozoru drugorzędne to inwestowanie w oświetlenie powinno być jednym z priorytetów w trakcie planowania renowacji czy budowy terenów miejskich jak i wiejskich. Przykładem tego typu inwestycji jest instalacja nowoczesnego oświetlenia na ulicach Oslo. W tym mieście zmniejszono wyużycie energii pobieranej przez lampy miejskie o aż 75 procent a sama inwestycja zwróciła się jeszcze przed jej ukończeniem ,co jest niewątpliwym fenomenem, jeżeli chodzi o inwestycje w instalacje energooszczędne.