Woskowanie samochodu

0

Każdy dobry kierowca i zadeklarowany miłośnik samochodów wie, że samo umycie karoserii nie jest wystarczającym sposobem jej pielęgnacji. Auto należy jeszcze nawoskować. Dzięki woskowaniu lakier nabierze nowego blasku i zaprezentuje pełną głębię barwy, będzie również bardziej odporny na przyleganie brudu. Pokryty zabezpieczającą powłoką – nie wyblaknie zbyt szybko.

Przed przystąpieniem do woskowania należy oczywiście zaopatrzyć się w dobre kosmetyki do samochodu. Gdy już mamy odpowiednie środki, powinniśmy auto dokładnie umyć i osuszyć. Dobrym pomysłem jest też glinkowanie karoserii. Glinka do lakieru pomoże nam usunąć bardziej „uparte” zabrudzenia oraz doskonale wypełni większość mikroskopijnych rys. Jeśli samochód jest już stary lub jeśli rysy są nieco głębsze – warto pokusić się o przekazanie pojazdu w ręce specjalistów, którzy wykonają profesjonalne polerowanie lakieru.

Woskowanie samochodu może być przyjemne

Gdy samochód jest już przygotowany, możemy przystąpić do woskowania właściwego. Powinno się ono odbywać w temperaturze co najmniej 16 stopni Celsjusza, a niektórzy zalecają nawet, żeby sięgała ona 25 stopni. Ostateczna decyzja powinna jednak i tak zależeć od tego, jakie wytyczne odnośnie optymalnych warunków woskowania podał producent  używanego przez nas preparatu.

Samo nakładanie środka rozpoczynamy od górnych części karoserii, stopniowo podążając ku dołowi. Preparat nakładamy specjalnym aplikatorem w postaci okrągłej gąbki. Kiedy substancja przeschnie, polerujemy powierzchnię używając miękkiej ścierki z mikrofibry. To jednak jeszcze nie koniec!

Dobrze jest wystawić pojazd na kilka godzin na działanie promieni słonecznych. Dzięki temu wosk dobrze wypełni drobne szczeliny w lakierze, a jego nadmiar po prostu odparuje. Potem pozwalamy, aby auto nieco się ochłodziło i jeszcze raz polerujemy nałożony wosk  mikrofibrową ściereczką.

Potraktowany w ten sposób pojazd będzie znacznie lepiej znosił wpływ wszelkich zanieczyszczeń i niekorzystnych warunków atmosferycznych z którymi się zetknie. Z pewnością też za takie auto spa odwdzięczy nam się pięknym wyglądem.