Wady instalacji LPG w autach – o czym trzeba wiedzieć?

0
Wady instalacji LPG w autach – o czym trzeba wiedzieć?

Wbrew temu co można przeczytać na stronach internetowych, forach czy usłyszeć można w zakładach mechanicznych samochodowe instalacje CNG i LPG to nie tylko same zalety, ale także kilka wad. Zanim zamontujemy instalację gazową warto przeczytać wszystkie za i przeciw, żeby nasz wybór był w pełni świadomy i żebyśmy za jakiś czas nie żałowali podjętej decyzji i co ważniejsze, wydanych sporych pieniędzy na założenie całej instalacji.

Wadą instalacji gazowych jest to,że w miesiącach zimowych nie wskazany jest rozruch silnika na gazie – trzeba przełączyć go na benzynę (samochód powinien zawsze mieć zatankowane trochę paliwa innego niż gaz), a dopiero kiedy silnik nabierze temperatury można przełączyć go na gaz. Trzeba o tym pamiętać i jest to pewien problem.

Kolejną wadą jest zmniejszenie komfortu użytkowania samochodu. Niektóre modele instalacji butle mają zamontowaną w bagażniku, niektóre w miejscu koła zapasowego. Niezależnie od miejsca umieszczenia jej zabiera ona przestrzeń i ogranicza ładowność samochodu.

Starsze generacje instalacji gazowych, których ciągle jest w Polsce najwięcej powodują spadek mocy silnika, na tyle odczuwalny, że zmniejsza się komfort użytkowania samochodu. Niektóre pomiary wykazują, że moc spada o ok. 30% mocy wyjściowej.

Dla samochodów z instalacją gazową większe są także opłaty za coroczne,obowiązkowe przeglądy okresowe. Większy koszt to ok. 70 złotych więcej niż przy samochodzie na zwykle paliwo.

Instalację gazową trzeba przeglądać i przedłużać jej homologację raz na kilka lat. Długość tego okresu zależy od producenta i roku produkcji instalacji.

Zwiększona ilość pary wodnej powstającej podczas spalania gazu powoduje szybszą korozję układu wydechowego, a co za tym idzie częstsze remontowanie go.

Samochód napędzany gazem spala go także w litrach więcej niż innego paliwa, co przestaje być tak dużą oszczędnością, tym bardziej, że w ostatnim czasie ceny gazu mocno poszły do góry.

Wadą jest także konieczność regulowania instalacji, bo kiedy tego nie będziemy robili spalanie gazu będzie bardzo duże.