Testy na prawo jazdy kategorii C

0
prawo jazdy c

Współczesna branża transportowa rozwija się w szybkim tempie. Doprowadziło to do tego, że w wielu Krajach Unii Europejskiej, a także Wielkiej Brytanii jest za mało kierowców zawodowych. Prawo jazdy kategorii C nadaje stosowne uprawnienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych.

Prawo jady kategorii C — jak zdobyć?

Wiele osób zastanawia się, co należy zrobić, aby uzyskać prawo jazdy kategorii C. Jakie warunki należy spełnić, aby móc podejść do testów i egzaminów państwowych? Warunków jest kilka, wśród nich możemy wymienić następujące:

Ukończenie 21 roku życia. Wyjątek od tej reguły stanowią wyłącznie żołnierze Sił Zbrojnych, którzy mogą zdawać te egzaminy, mając ukończone 18 lat.
Kolejny warunek to posiadanie prawa jazdy kategorii B. Jeżeli zaś kontynuujemy kurs to zaświadczenie o zdaniu egzaminu.
Jeżeli zakończymy egzamin z wynikiem pozytywnym, to następną rzeczą jest udanie się do starostwa powiatowego. Należy tam złożyć wniosek o utworzenie profilu kandydata na kierowcę, w skrócie PKK. Żeby dokonać poprawnego złożenia wniosku, trzeba spełnić kilka formalności. Zaliczamy do nich:

  • posiadanie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego możliwość zawodowego kierowania samochodami,
  • zaświadczenie z poradni zdrowia psychicznego, który potwierdzi brak psychicznych przeciwskazań do bycia zawodowym kierowcą,
  • należy dołączyć także kolorową fotografię o wymiarach 5,5×4,5 cm.

W starostwie powiatowym otrzymamy następnie indywidualny i dedykowany numer PKK, który wraz z numerem PESEL jest wymagany do starania się o wyznaczenie daty egzaminu państwowego.

Ile trwa kurs na prawo jazdy kategorii C?

Kurs przygotowawczy dla kandydatów trwa minimum 50 godzin. Jego zadaniem jest przekazanej danej osobie podstawowej wiedzy oraz niezbędnych umiejętności, potrzebnych w tej profesji. Wspomniane 50 godzin dzieli się na 20 zajęć teoretycznych oraz 30 godzin praktycznych. Kiedy zakończy się część teoretyczną, a następnie część praktyczną, trzeba zdać egzamin wewnętrzny. Ukończenie tego egzaminu pozytywnie i otrzymanie dobrej oceny od egzaminatora umożliwia zgłoszenie się do WORD.

Możliwa jest także druga opcja. W takiej sytuacji osoba sama przygotowuje się do testu teoretycznego i zgłasza do WORD. Po zdaniu egzaminu zostanie wysłana na obowiązkowe lekcje praktyczne.

Zmiana w testach na prawo jazdy

W związku ze zmianą przepisów o ruchu drogowym oraz tych, które określają, w jaki sposób mają wyglądać i być przeprowadzane egzaminy na prawo jazdy, zmieniły się także testy. Warto mieć tego świadomość, że te np. sprzed roku czy dwóch lat, mogą być już po prostu nieaktualne.

Zazwyczaj każda szkoła jazdy, w której przechodzimy egzamin, daje nam dostęp do nowej bazy danych obecnych pytań na testach teoretycznych. Mówią także, czego należy się spodziewać na testach praktycznych i jak będzie wyglądać egzamin. Jeżeli przechodzimy zatem szkolenie w takiej szkole jazdy, nie musimy się o nic obawiać. Z całą pewnością zostaniemy poinformowani o najnowszych zmianach oraz odpowiednio przygotowani do testów państwowych teoretycznych, oraz praktycznych.

Warto w tym miejscu także podkreślić, że od 5 do 6 września w całej Polsce weszły nowe zmiany regulujące egzaminy na poszczególne kategorie prawa jazdy. W przypadku testów teoretycznych i praktycznych na kategorię C oraz C+E widać wyraźne ułatwienia. Pojawiło się dostosowanie dla osób ze stwierdzoną dysleksją w przypadku egzaminu teoretycznego. Zmiany są także w części praktycznej. Celem zmian przepisów ustawodawcy było dostosowanie ich bardziej do codziennej praktyki i usunięcie przesadnego podnoszenia trudności.