Słuczka drogowa z obcokrajowcem – jak sobie poradzić?

0
Słuczka drogowa z obcokrajowcem – jak sobie poradzić?

Często mówi się, że motoryzacja traci swój cały urok wraz z pierwszym wypadkiem, który nigdy nie jest doświadczeniem przyjemnym. Jeżeli jednak okaże się niegroźny i to nie my zawiniliśmy, nie powinniśmy się niczego obawiać. Kłopotem dla wielu może być jednak sytuacja, gdy sprawcą kolizji okaże się obcokrajowiec. Często kończy się to machnięciem na całą sprawę ręką i naprawą na własny koszt. Spowodowane jest to przede wszystkim błędnym myśleniem, że procedura powypadkowa przy udziale osoby pochodzenia zagranicznego jest nad wyraz skomplikowana. Do tego wszystkiego dochodzi bariera komunikacyjna.

Pomoc policji

Jak się jednak okazuje, sprawa wygląda dużo prościej niż nam się wydaje, dlatego nasz samochód wcale nie musi być naprawiany przez nas samych. 

Oczywiście najlepszym wyjściem z sytuacji będzie spisanie odpowiedniego oświadczenia, w którym to winowajca przyznaje się do spowodowania wypadku. Niemniej, wspomniana wcześniej bariera językowa nie zawsze to umożliwia. W takiej sytuacji najlepiej więc wezwać policję. Będziemy mieć wtedy pewność, że sprawca nie wyprze się winy.

Do kogo się zgłosić?

Jeżeli auto zostało zarejestrowane w kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego bądź w państwach takich jak Szwajcaria, Chorwacja, Andora lub Serbia, powinniśmy zgłosić się do wytypowanych przedstawicieli zagranicznych agencji ubezpieczeniowych. Tę samą pomoc otrzymamy zgłaszając się do PBUK – Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

W ramach procedury postępowania będziemy musieli spisać nazwę ubezpieczyciela, numer polisy sprawcy, a także model i numer rejestracyjny jego pojazdu. W sytuacji, gdy sprawca posiada Zieloną Kartę, zapisujemy również jej numer. Potrzebne będzie także wypełnienie wniosku, którego szata graficzna jest taka sama we wszystkich wspomnianych krajach.

Jeśli jednak nie uda się ustalić firmy ubezpieczeniowej sprawcy, powinniśmy zgłosić się do towarzystw upoważnionych przez PBUK.

W naszym kraju są to PZU S.A. i TUiR Warta S.A.

Jak więc widać, cała procedura nie jest wcale skomplikowana, dlatego warto ją przeprowadzić.