Samochód w czasie upałów

0
Samochód w czasie upałów

Upały lubią jedynie osoby przebywające na urlopie, najlepiej nad zbiornikami wodnymi.

Gorące powietrze bardzo męczy organizm, doprowadza do omdleń udarów i zawałów. Są to sytuacje zagrażające życiu. Wysokie temperatury i parne powietrze rozleniwiają i skutecznie zniechęcają do jakiejkolwiek aktywności. Tym bardziej nie mamy ochoty na podróżowanie w samochodzie. Temperatura w nagrzanym aucie może być znacznie wyższa niż temperatura powietrza. Letnie upały są szczególnie dokuczliwe w miastach – duży ruch zwiększa doznanie ciepła, a poza tym nie ma tam zbyt wielu miejsce, gdzie można by schować się przed słońcem. Podróżowanie po mieście wiąże się z korkami, a ich natężenie następuje w czasie największego upału. Kierowcy powinni mieć pod ręką butelkę wody, powinni ubrać lekki strój i okulary przeciwsłoneczne. Warto robi przerwy w czasie jazdy i trochę odpocząć, zwłaszcza, jeżeli czujemy, że zmęczenie daje się nam bardzo we znaki. Większy komfort jazdy zapewnia przewietrzenie pojazdu przed ruszeniem w drogę i dbanie o optymalną temperaturę w trakcie jazdy. Konieczna jest klimatyzacja w samochodzie, a jeżeli jej nie posiadamy, warto podróżować z otwartymi oknami. Przed podróżą dobrze jest zmienić opony na letnie i wyczyścić karoserię.

Samochodu nie myjemy w upale, bo istnieje ryzyko, że powstaną na karoserii brzydkie zacieki. Wywoskowanie pojazdu i zastosowanie letniego płynu do spryskiwaczy ochroni lakier przed promieniami słonecznymi. Szczególnie należy zadbać o silnik, który pracując wytwarza duże ilości ciepła. Każdy kierowca wie, że silnik chłodzi olej silnikowy, więc regularnie należy sprawdzać jego poziom i w razie potrzeby uzupełnić.

Samochód najlepiej jest parkować w zacienionym miejscu. W tym miejscu warto przypomnieć, że w ciągu dnia cienie się przesuwają i mogą szybko odsłonić nasze auto. Absolutnie nie można pozostawiać w zaparkowanym pojeździe dzieci i zwierząt. Nagrzany samochód działa jak piekarnik i stanowi zagrożenie dla życia pasażerów – dochodzi do udaru i śmierci malucha lub zwierzęcia. Organizm dziecka nagrzewa się o wiele szybciej niż dorosłego – pozostawienie pociechy nawet na kilka minut w samochodzie może mieć tragiczne konsekwencje. Nie pomoże nawet otwarcie okien. Przygotowanie auta do drogi w trakcie upału, zachowanie zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku, pozwoli rodzinie przetrwać trudne, bardzo ciepłe dni.