Samochód ludzi czyli wszystko o VW

0

Volkswagen, którego nazwa najczęściej zapisywana jest skrótem VW, jest wytwórcą samochodów z siedzibą w Wolfsburgu, w Niemczech, powstałym w 1937 roku i założonym przez Niemiecki Front Pracy. Oprócz modeli samochodów sygnowanych znanym logiem VW, Volkswagen w swojej ofercie posiada również takie marki jak Audi, Bentley, Seat, czy Skoda. Koncern zajmuje się również produkcją dużych ciężarówek oraz tirów pod nazwą Scania. W 2009 roku władze Volkswagena podjęły decyzję o włączeniu marki Porsche do koncernu pozostającego pod ciągłym zwierzchnictwem VW.

W dosłownym tłumaczeniu Volkswagen znaczy „samochód ludzi”, obecnym hasłem oraz sloganem marketingowym jest krótkie sformułowanie Das Auto (co po Polsku oznacza nie mniej ni więcej: Samochód). W listopadzie 2009 roku Volkswagen wraz z Porsche wyprzedził Toyotę i stał się największym koncernem produkującym samochody na świecie (pod względem wielkości produkcji).

Volkswagen stawia ostatnio również na sporty wyczynowe, czego świadkiem byliśmy podczas ostatniego rajdu Dakar. W kategorii samochodów terenowych kierowcy jadące VW zajmowali pierwsze miejsca, a zwycięzcą całego raju został Hiszpan prowadzący właśnie Volskwagena. W Polsce, auta produkowane przez VW uważane są za solidne, a najpopularniejsze modele to Golf oraz Passat.