Saab – O samochodzie Szwedzkiego Króla

0

Saab jest szwedzkim producentem samochodów będącym do niedawna własnością General Motors. Z rozkazu króla Szwecji, Saab był jedynym środkiem transportu rodziny królewskiej. Już od samego powstanie, firma charakteryzowała się dużą innowacyjnością, rozwijała ona pomysły związane z poprawą bezpieczeństwa (na przykład wprowadzenie w 1956 roku pierwszego samochodu z pasami bezpieczeństwa w standardzie), ograniczeniem spalania i zatruwanie środowiska oraz koncentrowała się na rozwoju turbo-doładowania w silnikach.

W grudniu 2009 roku General Motors, właściciel firmy Saab, ogłosił iż zamierza on rozpocząć proces likwidacji firmy ze względu na to że rozmowy z potencjalnymi nabywcami nie zakończyły się sukcesem. Jak na razie nie ma nadziei na pomyślną przyszłość dla Saaba. Pomimo wielu ofert, właściciele firmy są niemal zdecydowani na całkowite wycofanie Saaba z rynków światowych.

Jest to o tyle dziwne, że Saab od dawna kojarzył się (poza znaczną innowacyjnością i inwestycjami w nowe technologie) z luksusem, był odbierany jako samochód dla ludzi ustatkowanych ale ceniących wygodę i obdarzonych dobrym gustem. W Polsce najpopularniejszym modelem Saaba wydaje się być 9-3, zarówno w wersji sedan jaki i w wersji kombi.