Powrót do jazdy motocyklem. Jaki jednoślad wybrać?

0

Wśród posiadaczy prawa jazdy, które uprawnia do poruszania się motocyklami, istnieje spora grupa osób, które po latach przerwy, chcą wrócić do jazdy jednośladem. Są też wśród nich tacy, którzy poza jazdą na kursie prawa jazdy i egzaminie, przez wiele lat nie siadali na kierownicą motocykla. Powrót do jazdy jednośladem nie jest w tej sytuacji prosty. Takie osoby, mając świadomość swojego braku doświadczenia w prowadzeniu motocykla, nierzadko nie wiedzą jaki na początek wybrać. Wbrew pozorom wybór nie musi być skomplikowany.

Rodzaj motocykla ma znaczenie

Każdy motocyklista ma swoje ulubione typy motocykli. Turystyczne, choppery, naked bike – opcji jest niemało. Wracając do jazdy jednośladem, warto stawiać na jednoślady, które nam się podobają. Kupowanie innych, tylko z powodu długoletniej przerwy w prowadzeniu motocykla i w przekonaniu, że będą łatwiejsze w prowadzeniu, to zły wybór. Taki motocykl nigdy nie stanie się ulubionym, a jazda z nim może i będzie przyjemnością, szybko jednak może się znudzić i nie sprawiać takiej radości jak powinna. Oczywiście bez doświadczenia w prowadzeniu jednośladu, nie powinno decydować się na zakup ścigaczy. Prowadzenie tego rodzaju motocykli, między innymi z uwagi na ich moc i osiągi, wymaga jednak dużego doświadczenia. Ktoś, kto go nie posiada, może nie poradzić sobie z takim jednośladem, a także szybko doprowadzić do wypadku.

Pojemność silnika

Wydawać by się mogło, że motocyklista bez doświadczenia powinien decydować się na jednoślad z silnikiem o stosunkowo małej pojemności. Nic bardziej błędnego. Jazdę takim motocyklem opanuje bardzo szybko i zacznie narzekać na brak mocy oraz prędkości, a więc i na zakupiony motocykl. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup motocykla z silnikiem o średniej lub dużej pojemności. Przy motocyklach z silnikami o dużej pojemności, trzeba jednak brać pod uwagę wagę motocykla. Osoby bez doświadczenia w jeździe motocyklem, moąa mieć problemy z prowadzeniem ciężkiego jednośladu.

Pierwszy motocykl po latach. Warto mieć na uwadze chęć zmiany na inny

Wracając po wielu latach przerwy do jazdy motocyklem, nie warto decydować się na zakup motocykla bardzo drogiego, wyjątkowo niepopularnego, nietypowego. O wiele lepszą opcją jest zakup jednośladu, który w razie czego można będzie sprzedać. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy jazda jednośladem przypadnie nam do gustu. Jeśli nie, sprzedaż popularnego motocykla będzie dużo łatwiejsza. Jeśli zaś połkniemy bakcyla, a jazda motocyklem okaże się prawdziwą pasją, szybko może wpaść do głowy pomysł zmiany motocykla na inny – szybszy, wygodniejszy, większy. Wtedy także sprzedaż pierwszego po latach motocykla będzie znacznie szybsza i bezproblemowa.