Pamiętaj o tym jeżeli jeździsz autem w nocy

0

Nadchodzi jesień, pora, gdy już o 18 robi się ciemno. Jedni cieszą się z długich wieczorów, inni nie. Jednak niezależnie od upodobań, każdemu kierowcy przyjdzie zmierzyć się z jazdą w trudnych warunkach, czyli po ciemku. Coraz ciężej będzie tego uniknąć, ponieważ nawet wracając w pracy o godzinie 18, będziemy musieli zachować szczególną ostrożność, z powodu warunków, jakie będą panować na drodze. Jest to wyzwanie nie tylko dla młodych i początkujących kierowców, ale również dla tych doświadczonych – nie powinno się ulegać złudzeniu, że im kierowca starszy, tym sobie lepiej radzi na drodze, bo bywa ono bardzo mylne. O czym należy więc pamiętać, prowadząc auto nocą?

Dobre ustawienie świateł

Mówi się, że światła w samochodzie są drugimi oczami i rzeczywiście jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. O ile w dzień, gdy jest jasno, można bezwypadkowo przejechać fragment drogi (czego oczywiście robić się nie powinno!), o tyle w nocy lub po ciemku niemożliwe jest przemierzenie nawet kilkunastu metrów bez włączonych świateł. Pole widzenia jest ograniczone lub zupełnie go nie ma, a jazda w takich warunkach może być bardzo wielkim zagrożeniem nie tylko dla kierowcy, ale i dla wszystkich innych uczestników ruchu. Dlatego jeżdżąc samochodem po ciemku powinno się regularnie kontrolować stan świateł – szczególnie to, czy żarówki nie są zbyt słabe lub zupełnie spalone. Jeśli okaże się, że nie działają tak jak powinny, koniecznie trzeba je bezzwłocznie wymienić na nowe. Ważne jest także sprawdzenie, czy przypadkiem światła się nie rozregulowały, tzn. czy świecą na taką odległość, na jaką powinny. Czasami zdarza się, że przez nieuwagę przestawimy światła tak, że świecą one w dół, czyli w drogę, zamiast rozświetlać nam jednię i widok przez nami. Źle ustawione światła znacznie zmniejszają pole widzenia, dlatego należy o nie dbać i sprawdzać ich stan.

Odpoczynek

Często nocne podróże mają to do siebie, że trwają stosunkowo długo. Czy to powrót do domu z delegacji, czy powrót z wakacji – dłuższą trasę o wiele lepiej pokonuje się nocą, kiedy ruch na ulicach jest znacznie mniejszy. Jednak nie zmienia to faktu, że należy zachować szczególną ostrożność, właśnie ze względu na ograniczone pole widzenia, czyli trzeba zachować koncentrację i skupienie. Ale wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, mamy skłonności do zamyślania się, czy zwyczajnego zmęczenia. Kiedy po kilku godzinach nocnej jazdy zaczynamy czuć zmęczenie, nie warto się zastanawiać, tylko koniecznie należy zjechać na bok i odpocząć. Może to być półgodzinna drzemka, a może być wypita kawa na stacji benzynowej. Każdy organizm reaguje inaczej, więc każdy powinien mieć własny sposób na odpoczynek i regenerację sił. Jednak warto też pamiętać, że kawa i inne napoje energetyzujące działają tylko chwilowo, a po tym czasie zmęczenie wraca, często ze zdwojoną siłą. Jeśli w samochodzie jedzie więcej niż jeden kierowca, wtedy dobrą opcją jest wymienianie się co jakiś czas, tak, aby można było odpocząć lub się zdrzemnąć. Pod żadnym pozorem jednak nie wolno prowadzić samochodu w stanie zmęczenia, kiedy oczy się same zamykają i traci się koncentrację.

Uważna obserwacja

Jazda po ciemku jest też często określana jako jazda w trudnych warunkach. Widoczność jest znacznie mniejsza niż w trakcie dnia, a czasami wręcz minimalna, dlatego nie sposób jest zauważyć wszystkiego. Konieczne jest wtedy skupienie się i kontrolowanie otoczenia tak, by nie przeoczyć np. pieszego przechodzącego przez ulicę bez żadnych znaków odblaskowych. Trzeba mieć świadomość, że w każdej chwili na ulicy może pojawić się coś niespodziewanego, czy to zwierzę, czy pieszy, czy nawet samochód zatrzymujący się awaryjnie. Powinniśmy używać świateł drogowych, tzw. długich, które dają lepszą widoczność i rozświetlają drogę na większą odległość, jednak należy też pamiętać, że światła te rażą w oczy, więc kiedy widzimy samochód nadjeżdżający z przeciwka, należy światła drogowe wyłączyć. Warto też pamiętać, żeby nie patrzeć w światła innych samochodów, gdyż może to oślepić nawet na kilka sekund, a taka utrata koncentracji i wzroku może skutkować stłuczką lub innym, niebezpiecznym zdarzeniem.

Czystość szyb i reflektorów

Czystość w samochodzie nie jest tylko wrażeniem estetycznym, lecz obowiązkiem każdego kierowcy, mającym wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Chodzi szczególnie o czystość szyb, które są przecież oknem na świat, czyli to głównie dzięki nim możemy zobaczyć, co się dzieje na drodze. Jeśli jest ciemno, warunki są trudne, a widoczność ograniczone, wtedy brudne lub zaparowane szyby mogą być tylko kolejnym powodem niebezpieczeństwa. Warto więc dbać o ich czystość, a dzięki temu zapewniać sobie odpowiednią widoczność. Ważne jest także dbanie o czystość reflektorów, które to – jeśli są zanieczyszczone – mogą ograniczać pole widzenia i zdecydowanie zmniejszać działanie świateł. Jest to nie tylko ważne ze względu na bezpieczeństwo kierowcy, ale i innych uczestników ruchu, którzy mogliby ucierpieć w razie ewentualnego wypadku.