Opony sezonowe, czy całoroczne? Które wybrać?

0
Opony sezonowe, czy całoroczne? Które wybrać?

Zniszczone ogumienie i moment, kiedy wybiera się nowe opony, to często czas, w którym wielu kierowców zastanawia się, czy lepsze są opony sezonowe, czy całoroczne? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż oba rozwiązania mają swoje wady i zalet. Dlatego dziś przedstawiamy najważniejsze informacje na temat opon sezonowych i wielosezonowych, które ułatwią podjęcie najlepsze decyzji.

Opony sezonowe – wady i zalety

Opony sezonowe posiadają szereg zalet, które wynikają z faktu, że są one idealnie dostosowanie do warunków atmosferycznych odpowiadających danej porze roku. Opony letnie wyprodukowane są z mieszanki gumowej, która wytrzymuje nawet bardzo wysokie temperatury, zapewniając znaczny komfort jazdy i odpowiednią przyczepność. Natomiast opony zimowe mają głębszy bieżnik o gęstszym wzorze, który zapewnia odpowiednie odprowadzanie wody i dobrą przyczepność, nawet na drogach pokrytych śniegiem lub błotem pośniegowym. Wadą ogumienia sezonowego jest to, że niezbędna jest wymiana opon dwa razy w roku, oraz konieczność przechowywania jednego kompletu. Potrzebne jest więc odpowiednie miejsce, które powinno być chłodne, ciemne i suche. Jednak dla kierowców, którzy nie mają odpowiedniej przestrzeni, coraz więcej firm oferuje magazynowanie opon.

Opony całoroczne – wady i zalety

Opony całoroczne nie wymagają wymiany, a dobrej jakości mogą zapewnić przyzwoite osiągi, komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Trzeba jednak przyznać, że opony wielosezonowe nigdy nie będą tak dobre latem, jak opony letnie, ani nigdy nie zapewnią takiej przyczepności jak opony zimowe w okresie jesienno – zimowym. Wynika to z faktu, że przy ich produkcji firmy stosują mieszanki gumowe oraz technologie, które muszą zapewnić kompromis na wszystkie możliwe warunki atmosferyczne.

Opony sezonowe, czy wielosezonowe – które wybrać?

Wybór opon powinien być uzależniony przede wszystkim od stylu jazdy. Opony całoroczne będą bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które poruszają się głównie po mieście i lubią spokojną oraz bezpieczną jazdę. W takim przypadku opony całoroczne klasy średniej lub premium zapewnią optymalną przyczepność i bezpieczeństwo. Natomiast kierowcy, którzy podróżują dużo i cenią sobie dynamiczną jazdę powinni wybrać opony sezonowe, które zapewnią lepsze osiągi auta, dobrą przyczepność i stabilizację toru jazdy, nawet przy niesprzyjających warunkach drogowych.