Nieśmiertelny kaszlak czyli więcej o Fiacie

0

Fiat jest włoskim producentem samochodów. Jego struktura organizacyjna poddana została ostatnio dość poważnym zmianom (w 2007 roku) dzięki czemu klienci otrzymują samochody Fiata z odświeżoną linią. Modyfikacji uległo również logo marki Fiat. Na rynku europejskim Fiat cieszy się dużym uznaniem. Dowodem tego są liczne nagrody, co więcej samochody Fiata wybierane były aż dwanaście razy samochodami roku w Europie.

W Polsce Fiat cały czas cieszy się dużą popularnością, pozostając w czołowej dziesiątce najczęściej kupowanych samochodów. Polakom do niedawna najbardziej kojarzył się z modelem 126p (popularnie zwanym Maluchem) oraz modelem 125p (dużym Fiatem). Na rynkach europejskich dominują natomiast modele takie jak Fiat Grande Punto, czy Fiat 500 (wybrany samochodem roku w Europie w roku 2008).

Rynek amerykański nie był dla Fiata dobrym doświadczeniem, mimo iż marka obecna była na nim już na samym początku XX wieku. Amerykańskim klientom Fiata nie podobała się jego częsta zawodność oraz nieustanne problemy z rdzą. Fiat stawał się obiektem drwin, powstawały na jego temat dowcipy. Spadek sprzedaży z około 100.000 aut rocznie do mniej więcej 15.000 w USA przyczynił się do wycofania Fiata z tamtego regionu. Od jakiegoś czasu jednak marka Fiat stopniowo odbudowuje swoją reputację tworząc coraz to wytrzymalsze samochody.