Najczęstsze przyczyny wypadków samochodowych

0

Wypadki samochodowe zdarzają się niestety codziennie. Mimo, że ludzie najbardziej boją się latać samolotem, to środkiem transportu, w którym ginie najwięcej osób, są właśnie samochody. Nie trzeba oczywiście rezygnować z prowadzenia auta, by zminimalizować ryzyko wypadku. Warto jednak zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa i unikać najczęstszych przyczyn wypadków samochodowych.

Sprawcy wypadków

Tragiczne wypadki samochodowe, o których codziennie donoszą media, mogłyby się nie zdążyć, gdyby kierowcy byli rozsądniejsi. Najczęstszą przyczyną kolizji w 2014 roku była kolejny raz nadmierna prędkość, niedostosowana do warunków na drodze, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu i pierwszeństwa pieszych. Niestety, kolejny raz znaczną winę za wypadki ponosili także pijani kierowcy. Mimo, że z roku na rok statystyki się zmniejszają, to i tak Polska wypada najgorzej w Europie: jesteśmy państwem z największą ilością wypadków drogowych. Oczywiście mamy gorszy stan dróg niż np. Niemcy, jednak nie można na to zrzucać całej winy. Ponad 80 % wypadków powodują… kierowcy. Brawura kierujących i ich bezmyślność często bywa tragiczna w skutkach. Będąc kierowcą, nie zapominaj, że nie jesteś panem szos i musisz ustąpić pierwszeństwo pieszemu i zachować szczególną ostrożność, zbliżając się do przejścia dla pieszych.

Przepisy nie do łamania

Z analizy policyjnych statystyk wyłania się ogólna charakterystyka sprawców wypadków w Polsce. Najczęściej kierowcy, którzy powodują tragiczne wypadki samochodowe, to mężczyźni w wieku od 25 do 39 lat. Kobiet jako sprawczyń wypadku jest ok. 30 %. Młodzi kierowcy, czyli do ukończenia 25 roku życia, powodują ok. 20 % wypadków. Powszechne niestosowanie się do limitów prędkości także może być tragiczne w skutkach. Kierowcy nie zdają sobie sprawy, że przyspieszenie nawet
o 10 km/h zwiększa znacznie drogę hamowania, co może być decydujące w walce o życie podczas wypadku drogowego. Mimo, że mandaty karne w Polsce są jednymi z najwyższych w Europie, kierowcy zdają się nie respektować przepisów. Gdyby wszyscy jeździli przepisowo, prawdopodobnie znacznie zmalałaby śmiertelność na drogach, a ryzyko wypadku nie byłoby takie duże. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że kierowca zaśnie lub zasłabnie za kierownicą, bądź nie zdąży wyhamować przed wyskakującą sarną. Na takie wypadki losowe nic nie poradzimy i mogą zdarzyć się one wszędzie, nie tylko podczas kierowania pojazdem. Czasami sprawcami wypadku są nieostrożni rowerzyści lub pieszy, którzy także nie stosują się do zasad ruchu drogowego. Pamiętajmy, że tych zasad nie wymyślono po to, żeby je łamać. Istnieją one, by ograniczyć ryzyko niebezpieczeństwa na drogach oraz wypadki, w których mogą wziąć udział wszyscy użytkownicy ruchu. Jest to tym bardziej ryzykowne, że z roku na rok zwiększa się liczba pojazdów na drogach, a tych wcale nie przybywa. Pomocnym narzędziem przy ustaleniu przebiegu wypadku może okazać się wideorejestrator. Takie urządzenia można mieć za darmo, pod warunkiem, że ma się smartfona. Wystarczy ściągnąć odpowiednią aplikację.