Na jakich zasadach wypożycza się auta?

0

Każdy, kto poniósł szkodę podczas wypadku drogowego może skorzystać z przysługującego mu prawa do wypożyczenia auta zastępczego. Kierowcy, działający w imieniu firm, wynajmujących pojazdy dostarczają je pod wskazany przez klienta adres. Nie ma znaczenia, czy jest to miejsce wypadku, czy też np. dom kontrahenta. Istnieją dwa sposoby rozliczenia z tego typu usługi, których charakter wynika z rodzaju i wielkości firmy.

Na jakich warunkach mogę skorzystać z wypożyczenia auta?

Pierwszorzędną i niezbędną czynnością jest złożenie u ubezpieczyciela sprawcy wypadku oświadczenia, iż chcemy skorzystać z możliwości wynajmu pojazdu zastępczego. Nie jesteśmy ograniczeni miejscem wypożyczania auta, ubezpieczyciel nie może także narzucić limitów kilometrów i stawek wynajmu i przede wszystkim limitu czasu korzystania z pojazdu. Przywilej ten przysługuje nam do momentu naprawy auta lub wypłaty odszkodowania – jeśli naprawa naszego auta nie jest możliwa. Warto korzystać ze swoich praw, zwłaszcza, ze nie wszyscy kierowcy wiedzą o takiej możliwości.

Sposoby rozliczenia wynajmu

Istnieją dwa rozwiązania. Pracownicy firm wypożyczających mogą podstawić określone auto na miejsce wypadku lub nawet do domu klienta lub w inne wyznaczone przez niego.

W zależności od wielkości firmy, oferującej usługę wypożyczenia auta z OC sprawcy, a także jej rodzaju – można dwojako rozliczyć tę formę pomocy. Istnieje opcja rozliczenia bezgotówkowego – wówczas klient przekazuje pełnomocnictwo firmie, która w jego imieniu rozlicza się z ubezpieczycielem sprawy wypadku. Wygodniejszą formą jest oczywiście bezgotówkowe rozliczenie, jednak nie wszystkie firmy przychylają się do takiego sposobu rozwiązania sprawy.

Niektóre podmioty sugerują konieczność zapłaty z góry za wynajem samochodu, zaś po wystawieniu faktury możliwe jest rozliczenie jej kosztów u ubezpieczyciela. Wybór danej opcji jest uzależniony od wspomnianego rodzaju firmy wynajmującej, jak samego Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Więcej informacji z pewnością da się uzyskać na konkretnych stronach internetowych poszczególnych wypożyczalni samochodowych, które oferują załatwienie formalności w imieniu klienta oraz samochód zastępczy z ubezpieczenia OC sprawcy.