Krótko o ewolucji samochodowej

0
Krótko o ewolucji samochodowej

Jak prezentowałoby się nasze życie uszczuplone o auta. Teraz jesteśmy niezwykle zapracowanymi ludźmi, a samochód jest doskonałym środkiem transportu przy pomocy, którego możemy ekspresowo zmieniać miejsce pobytu.

Lata, kiedy skonstruowano pierwsze auto są bardzo dawne. Projektodawcy zapisali się nieśmiertelnie w dziejach rozwoju motoryzacji. W pierwszym etapie auta jeździły z nieznaczną szybkością, zapalane były przy pomocy korby, jednak kolejni projektodawcy wciąż pracowali nad ich udoskonalaniem. A gdy, zaczęto je produkować na wielką skalę stały się niedrogie a co za tym idzie osiągalne dla przeogromnej ilości osób. Podróż powozami odeszła na stałe do lamusa, a przejeżdżanie różnych odcinków drogi dużo przyjemniejsze i szybsze.

Taśmowa produkcja samochodów wymusiła na rynku powstanie szkół, gdzie uczenie należało dowykwalifikowanych nauczycieli i stało się bardzo popularne. Do kursu prawa jazdy, który prowadzi ośrodek szkolenia kierowców Skarżysko, mogły podejść osoby pełnoletnie, a uwieńczeniem był egzamin ze znajomości budowy i funkcjonowania pojazdów oraz przepisów kodeksu drogowego jak również z części praktycznej, zaświadczającej fachowość kursanta. Uprawnienia kierowców podzielono na różne kategorie, w zależności od wielkości samochodu.A ośrodki przygotowujące przyszłych uczestników ruchu, pojawiały się jak grzyby po deszczu.

Sytuacja taka wymusiła powstanie przepisów drogowych zawartych w kodeksie drogowym. Kolejnym etapem było powstanie utwardzonych dróg, po których auta mogły poruszać się wygodnie i bezpiecznie ze znaczną szybkością. I w taki oto sposób, dukty po których poruszały się powozy i dyliżanse, zamieniły się w porządne drogi asfaltowe, po których jeżdżą samochody ciężarowe i osobowe.

Ciężarówki tzw. tiry zajmują się przewozem towarów oraz dostawą żywności. Samochody osobowe można podzielić na dwie kategorie: te które służą do celów prywatnych i przeznaczone do celów służbowych. Po drogach poruszają się również autobusy i mini busy, które zajmują się przewozem ludności. Takim sposobem niezliczona ilość ludzi codziennie dociera do pracy i do szkół, pokonując często spore odległości.

Dziś mamy miliony samochodów, mamy duże natężenie ruchu na drogach i wielkie kłopoty z miejscem do parkowania. W szczególności w ogromnych aglomeracjach.