Kosztorys postawą napraw bezgotówkowych w przypadku stłuczki

0
Kosztorys postawą napraw bezgotówkowych w przypadku stłuczki

Co raz częściej słyszymy, że po wypadku możemy skorzystać z niezwykłego prawa, a mianowicie do naprawy naszego uszkodzonego pojazdu z polisy OC sprawcy w sposób bezgotówkowy. Co to oznacza?

Prześledźmy typową sytuację: Zdarzenie! uszkodzony pojazd trafia na lawetę pomocy drogowej. Co dalej? Jest odwożony do serwisu, który obsługuje tego typu zdarzenia. Tam, na miejscu, poszkodowany właściciel pojazdu może zarejestrować szkodę w Towarzystwie Ubezpieczeniowym sprawcy i przekazać pełnomocnictwo do prowadzenia tej sprawy szkody rzeczowej. W efekcie po kilku dniach czy tygodniach może odebrać pojazd w pełni sprawny.

Jaki jest zysk z takiej sytuacji? Zero stresu i naprawiony samochód. Niektóre z tego typu serwisów są w stanie zabezpieczyć nas także tak zwanym samochodem zastępczym na czas naprawy, za który zapłaci także Towarzystwo Ubezpieczeniowe, w którym sprawca wykupił polisę OC.

A jakie jest drugie wyjście z tej sytuacji? Po zdarzeniu możemy poprosić pomoc drogową, aby odwiozła nasze auto na nasze podwórko czy w miejsce, gdzie SAMI zdecydujemy, w którym z (z na przykład zaprzyjaźnionych) warsztatów będziemy naprawiać nasze auto. Oczywiście zapłacimy za przewóz, ale uzyskamy fakturę, którą sami możemy przedstawić przed Towarzystwem Ubezpieczeniowym z OC sprawcy, a faktura ta będzie nam zapłacona. Następnie wyczekujemy rzeczoznawcy, który oceni wartość szkody w pojeździe – i tu warto być przy oględzinach pojazdu, aby pomóc temu rzeczoznawcy zwrócić uwagę na wszelkie szczegóły. Po oględzinach i ocenie – w nasze ręce trafia KOSZTORYS -dokument, który określa czy nasza szkoda w pojeździe jest szkodą częściową czy całkowitą.

Następnie zlecamy naszemu warsztatowi naprawę pojazdu. Płacimy określoną kwotę i nagle okazuje się, że zapłaciliśmy mniej, aniżeli Towarzystwo Ubezpieczeniowe wypłaciło nam pieniędzy. Co to oznacza? Zysk. Czy także możemy skorzystać z samochodu zastępczego? Oczywiście. A więc sytuację mamy porównywalną.

Co dalej? Często okazuje się, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe zaniżają wartość naprawy w ów KOSZTORYSIE, a więc możemy się odwołać, a jeśli nie odwołać, to zlecić do oceny ów KOSZTORYS Kancelarii DRB Premium i być może uzyskamy czystą dopłatę do naszego odszkodowania w postaci BONUSU. Czy to się opłaca? Jest to wielce prawdopodobne, o wiele bardziej prawdopodobne, że zyskamy więcej wolnych środków finansowych, aniżeli w przypadku naprawy bezgotówkowej.