Komunistyczna motoryzacja

0

Czas kiedy w wielu krajach Europy Wschodniej panował ustrój socjalistyczny nie był najlepszym dla ich rozwoju motoryzacyjnego. Gospodarki, a więc także przemysł motoryzacyjny, ciągle borykały się z problemami zaopatrzeniowymi co bardzo negatywnie wpływało na jakość oraz wielkość produkcji. Mimo tych przeciwności udało się wprowadzić na rynki wiele modeli samochodów, które do dziś są wspominane z nostalgią ponieważ to one motoryzowały społeczeństwa demoludów.

Sporo konstrukcji powstawało na zasadzie licencji udzielanych przez kraje zachodnie. Początkowe samochody, które powstawały w ten sposób były dość nowoczesne, ale brak modernizacji i słaba jakość sprawiały, ze szybko traciły swoich klientów na zachodzie i cieszyły się niesłabnącym powodzeniem wyłącznie w bloku wschodnim. W aktualnej sytuacji większość z tych samochodów przechodzi w ręce kolekcjonerów starych pojazdów albo dokonuje swojego żywota jako pojazdy służące do ciężkiej pracy.

Warto jest jednak pamiętać, ze odegrały one swoją ważną role w historii wielu krajów i narodów i chociażby z tego powodu warto walczyć o to by chociaż część z nich przetrwała jako żywe pamiątki tamtych czasów.