Klimatyzowanie serwerowni – możliwe metody

0

Klimatyzowanie serwerowni to bardzo szeroki temat. Profesjonalne serwerowni wymagają klimatyzacji precyzyjnej, wielu rozwiązań, zabezpieczeń, które nie są na ogół stosowane w małych serwerowniach, należących do małych i średnich firm. Serwerownie tego typu mieszczą się z reguły w jednym, małym, wydzielonym pokoju. W swojej pracy widziałem już serwerowni urządzone w zaadaptowanych na ten cel łazienkach, a nawet zsypach na śmieci

Aby dobrać moc klimatyzatora potrzebna jest oczywiście informacja o ilości pracujących w pomieszczeniu urządzeń, planach na przyszłość, wielkości pomieszczenia i środkach finansowych jakie są na to przeznaczone
Optymalnym rozwiązaniem, choć rzadko stosowanym jest montaż w serwerowni dwóch klimatyzatorów, z których każdy jest w stanie utrzymać żądaną temperaturę. Mamy wtedy komfort, jeśli cokolwiek stanie się z jednym urządzeniem, drugie utrzymuje żądaną temperatur. Można również, jeśli mamy w serwerowni dwa klimatyzatory, pokusić się o zamontowanie układu pracy naprzemiennej, tak aby obydwa klimatyzatory były równomiernie obciążone i załączały się na przemian.

Często również właściciele serwerowni, a również instalatorzy stają przed wyborem typu klimatyzatora który powinien być zamontowany – on/off czy inverter. I choć to pytanie powoli przestaje być aktualne ponieważ klimatyzatory on/off znikają bezpowrotnie z naszego rynku w związku z wprowadzeniem nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji energetycznej klimatyzatorów to w takim przypadku warto sobie odpowiedzieć na pytanie czy klimatyzator będzie użytkowany intensywnie również zimą w funkcji chłodzenia. Jeśli tak, i jeśli nie ma innej możliwości schłodzenia pomieszczenia zimą to trochę „lepsze” do tego celu będą klimatyzatory z sprężarkami typu on/off – są one mniej naszpikowane elektroniką i pozwalają się łatwiej przystosować do pracy całorocznej w funkcji chłodzenia niezależnie od temperatury zewnętrznej.

Z kolei bardziej nowoczesne invertery, czyli klimatyzatory z sprężarką o zmiennej mocy dają w przypadku ciągłej, intensywnej eksploatacji korzyści jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej, jednocześnie utrzymując temperaturę w pomieszczeniu na bardziej stabilnym poziomie.

Wybierając klimatyzator do serwerowni warto zdecydować się na dobry, sprawdzony klimatyzator, na pewno warto przed zakupem skontaktować się z instalatorem i korzystając z jego doświadczenia, biorąc pod uwagę panujące w serwerowni warunki i założenia do uzyskania wybrać odpowiedni klimatyzator.

Wybierając klimatyzator do serwerowni warto również dowiedzieć się jakie są wymagania producenta wybranego urządzenia co do częstotliwości serwisowania, w przypadku klimatyzatorów używanych w domu producenci z reguły uzależniają udzielenie gwarancji od wykonania 1-2 przeglądów serwisowych w ciągu roku, w przypadku urządzeń pracujących w serwerowniach może to być równie dobrze 4-5 przeglądów w ciągu roku.

Z doświadczenia dodam że założenia, założeniami a i tak w większości wypadków wybór pada na jeden z tańszych klimatyzatorów na rynku, które aby było to jasne doskonale się sprawdzają w takich zastosowaniach i pracują bezproblemowo przez wiele lat….

Wszystkie informacje powyżej odnoszą się tak jak już wspominałem wcześniej tylko i wyłącznie do małych serwerowni, składających się na przykład  z 2-5 serwerów.