Kierowco – dbaj o swoje auto i bądź bezpieczny

0
Kierowco – dbaj o swoje auto i bądź bezpieczny

Każdy posiadający swój własny samochód kierowca wie, że aby jeździć po drogach bezpiecznie i pewnie, należy dbać o swój czterokołowiec. Jest to bardzo ważne, gdyż jego poszczególne części mają bezpośredni wpływ na komfort jazdy, ale co ważniejsze, także na jej bezpieczeństwo.

Powierzchnia opon, jako jedyna, jest tą częścią samochodu, która styka się bezpośrednio z nawierzchnia, po której mknie auto. Dobrze o tym pamiętać i kłaść nacisk na dobrą kondycję opon. Ich dobre używanie zapewni trwałość i zadowolenie przez długie lata użytkowania.

Niezwykle ważną częścią codziennej pielęgnacji naszego samochodu jest przyglądanie się jego stanowi faktycznemu. Oczywiście pozory mogą mylić i czasem nie można gołym okiem dostrzec usterki, ale pewne odchylenia od normy, mimo wszystko, jesteśmy w stanie ustalić. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie niedające dobrze i bezpiecznie prowadzić samochodu „przypadłości” jak złapanie przysłowiowej „gumy”, niepokojące wybrzuszenia opon czy też ich pęknięcia. Tego typu zmian nie można lekceważyć, gdyż nawet niewielkie przymkniecie oka na usterki łatwo może doprowadzić do strasznych w skutkach wypadków. Może być i tak, ze podczas jazdy coś stanie się z naszym samochodem, np. niekontrolowanie zacznie skręcać w inną stronę niż byśmy tego chcieli. Wtedy jest to sygnał ostateczny do przerwania jazdy i zajęcia się samochodem.

Oponami najlepiej nie zajmować się samemu, gdyż bez profesjonalnej wiedzy możemy sobie zaszkodzić, zamiast pomóc. W przypadku, kiedy coś jest nie tak, ale także wtedy, gdy musimy wykonać wnikliwą kontrolę, najlepiej udać się do dobrego, sprawdzonego warsztatu, w którym wiemy, że pracują fachowcy. Nietrudno jest dać się nabrać na niby profesjonalistów, który tylko czekają aż nadarzy się okazja do wyciagnięcia od potencjalnych klientów dużej ilości gotówki w zamian za marnej albo żadnej jakości usługi. Najlepiej kierować się doświadczeniem w wyborze serwisu lub dobrymi opiniami internautów bądź znajomych, gdyż raz źle wydane pieniądze mogą nas zrazić do częstszego kontrolowania ogumienia w dobrych warsztatach.

Oczywiście byłoby to błędnym myśleniem, bo naprawdę znających się na rzeczy mechanikach na rynku nie brakuje, choć trzeba ich najpierw poszukać. Niedopatrzenie usterki przez średniej klasy pracownika warsztatu lub, co gorsza, złe założenie opony może się skończyć tragicznie i doprowadzić do tego, że kolejny raz z rzędu będziemy musieli wydawać swoje pieniądze na tego typu usługi. Lepiej zapłacić raz, a więcej, po to by mieć pewność, że podczas jazdy nasze koła są w dobrej formie i ich kondycja nie pozostawia niczego do życzenia.