Kiedy zmienić opony na letnie?

0
Kiedy zmienić opony na letnie?

Zmiana opon na letnie to podstawowa czynność, która gwarantuje bezpieczną jazdę w ciepłe pory roku. Mimo że zgodnie z prawem wymiana opon na letnie nie jest obowiązkowa, to lepiej jej nie unikać. Warto wybrać odpowiedni moment, dowiedzieć się, kiedy zmienić opony na letnie, zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym użytkownikom dróg.

Kiedy wymienić opony na letnie?

Ciężko jednoznacznie określić miesiąc, kiedy zmienić opony na letnie. Najczęściej jest to początek wiosny, marzec lub kwiecień, ale najważniejsze są warunki atmosferyczne, panujące w danym okresie. Większość specjalistów uważa, że opony powinny zostać wymienione, gdy temperatura powietrza przekracza 7C. Oczywiście temperatura 7 stopni może być wskazówką, nie można traktować jej jako jedynego wyznacznika wymiany opon. Ważne są również inne czynniki, wilgotność i stan nawierzchni. Dodatnia temperatura powinna utrzymywać się przez dłuższy czas, dlatego nie warto się śpieszyć z wizytą w zakładzie wulkanizacyjnym. Polski klimat jest bardzo zmienny, przymrozki zdarzają się nawet w kwietniu i mają. Jazda po lodzie na letnich oponach może skończyć się tragiczne, dlatego warto przeczekać okres przejściowy. Można sugerować się prognozą długoterminową lub umówić się do zakładu wulkanizacyjnego na przełomie kwietnia i maja.

Dlaczego warto wymienić opony na letnie?

Wielu kierowców uważa wymianę opon na letnie za zbędą, jeżdżą przez cały rok na zimówkach. To nie najlepsze rozwiązanie, ponieważ opony zimowe przeznacza są do jazdy w zupełnie innych warunkach. Opony zimowe posiadają szeroki bieżnik, wyprodukowane są z mieszanki gumy, która charakteryzuje się odpowiednią elastycznością w niskich temperaturach. Zapewniają dobrą przyczepność przy temperaturze poniżej 4C. W warunkach letnich guma zachowuje się zupełnie inaczej, odkształca się, lepi do asfaltu. To może wydłużać drogę hamowania, co jest bardzo istotne w kwestii bezpieczeństwa. Skład mieszanki zimowej powoduje również szybsze zużycie opon, co jest istotnym aspektem ekonomicznym. Mocno stary bieżnik jest podstawą do wystawienia mandatu, co również przemawia na wymianą opon z zimowych na letnie.

Opony letnie są twardsze od zimowych, dzięki temu wykazują odporność na wysokie temperatury. Są przystosowane do jazdy zarówno po suchej, jak i mokrej powierzchni. Zapewniają wysoką stabilność na zakrętach oraz optymalne zużycie paliwa w lecie.

Opony całoroczne – czy to dobry pomysł?

Opony letnie czy całoroczne? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Sporo osób decyduje się na to drugie rozwiązanie. Wybierają je ze głównie ze względów ekonomicznych, ale to tylko pozorna oszczędność. Opony użytkowane przez cały roku wykazują dużo większe zażycie, dlatego trzeba je częściej wymieniać. Dodatkowo kierowcy użytkujący tego typu opony muszą regularnie kontrować zbieżność oraz zażycie bieżnika, aby nie narazić się na konsekwencje prawne. Jest to rozwiązanie pośrednie, ale w trosce o bezpieczeństwo lepiej zdecydować się na dwa komplety opon.

Wymiana opon na letnie – co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

Wymieniając opony na letnie, należy sprawdzić ich stan. Jeżeli opony przeleżały cały sezon w nieodpowiednich warunkach, mogą nie nadawać się do dalszej eksploatacji. Bieżnik zakładanych opon musi mieć wysokość większą niż 1,6 mm, ale dla bezpieczeństwa lepiej wziąć pod uwagę wyższą wartość. Dobra opona powinna mieć bieżnik o wysokości 2,5-3 mm, dzięki temu zagwarantuje bezpieczne wykonywanie manewrów drogowych.

Ważny jest wiek opon. Opony starsze niż dziesięcioletnie, nie powinny być przeznaczone do dalszej eksploatacji. Nawet jeżeli są w dobrym stanie, to tracą swoje właściwości. Guma staje się twarda, przez co ma mniejszą przyczepność do podłoża. Stara opona nie trzyma kierunku jazdy, co może skończyć się niebezpieczną sytuacja w czasie pokonywania zakrętów czy podczas jazdy po mokrych odcinkach.

Wymienione opony nie mogą być sparciałe i popękane. Jakiegokolwiek pęcherze, rozwarstwienia wybrzuszenia czy pęknięcia są oznaką, że trzeba poszukać nowego ogumienia. Opony warto regularnie kontrować u wulkanizatora, bo zdarza się, że nawet opony stosunkowe nowe mają niską jakość i szybko przestają spełniać swoją rolę.

Wymiana opon na letnie powinna odbyć się w serwisie wulkanizacyjnym. Mechanik jest w stanie poprawnie wykonać wyminę opon, ma do dyspozycji odpowiednie klucze i przedłużki. Każde koło musi zostać wyważone, aby sprawdzić niezbędne parametry. W razie problemów specjalista może wykonać test drogowy, który pomoże ustalić prawidłowe ułożenie kół.

Jazda na oponach zimowych latem – czy jest bezpieczna?

Kierowcy, którzy decydują się na jazdę na oponach zimowych latem bardzo wiele ryzykują. Jazda na zimówkach latem naraża nie tylko użytkowników dróg na niebezpieczeństwo, ale również generuje większe wydatki.

Opony letnie i zimowe różną się przede wszystkim składem gumy oraz rodzajem bieżnika. Zimowy bieżnik pełen jest rowków, które zapewniają samooczyszczanie linii papilarnych opony z błota pośniegowego. Letnie ogumienie posiada prawie gładkie i duże klocki, niewielką ilość nacięć i szerokie kanały odprowadzające. Taka konstrukcja umożliwia dobrą przyczepność do rozgrzanego asfaltu. Gwarantuje również stabilny tor jazdy samochodu.

Opona zimowa użytkowana latem bardzo szybko się zużywa. Jest niebezpieczna w czasie deszczu, ponieważ bieżnik nie jest przystosowany do odprowadzania deszczówki. Może zaburzać skuteczne hamowanie oraz zmianę kierunku jazdy.

Wymiana opon na letnie powinna być nawykiem każdego kierowcy. Poprawia bezpieczeństwo oraz zapewnia większy komfort jazdy. Mimo że nie pociąga za sobą żądnych sankcji prawnych, to warto robić to z własnej inicjatywy, dla samego siebie. Należy tylko wiedzieć, kiedy wymienić opony na letnie, aby spełniały najlepiej spełniały swoje funkcje.