Jakimi kierowcami są Polacy?

0

Większość użytkowników dróg uważa, że Polacy są słabymi kierowcami. Co ciekawe zwykle jesteśmy bardzo krytyczni co do innych i jednocześnie nie dostrzegamy własnych błędów popełnianych na drodze. Oczywiście nie warto uogólniać, bo z pewnością jest w Polsce także całkiem znaczy odsetek solidnych i odpowiedzialnych kierowców, którzy prowadzą auta z dużą uwagą. Przyjrzyjmy się więc najczęściej popełnianym błędom na drodze, po to by wyciągnąć z tego lekcję dla siebie.
Główne grzechy polskich kierowców
Gdy zapytamy policjantów pracujących w wydziale ruchu drogowe o główne przewinienia na drogach to z pewnością wskażą jazdę po alkoholu, nadmierną prędkość i wymuszanie pierwszeństwa. Dość często wymienia się także brak dbałości o stan techniczny samochodów, co bywa częstą przyczyną wypadków. Osobny temat stanowi niewłaściwe parkowanie, co staje się coraz bardziej uciążliwym problemem w obliczu niedostatecznej ilości miejsc parkingowych.
Co nas najbardziej denerwuje u innych kierowców na drogach?
Korzystając z dróg nie lubimy szczególnie tych kierowców, którzy utrudniają nam życie. Chodzi więc przede wszystkim o osoby, które nagminnie wymuszają pierwszeństwo, nie sygnalizują zamiaru wykonania manewru, są chamscy i aroganccy. Co ciekawe irytujący bywają także kierowcy, którzy jeżdżą przesadnie ostrożnie czyli wolno. Obecnie wiele osób żyje w ciągłym pośpiechu, a w tej sytuacji konieczność wyprzedzania osób powolnych działa wyjątkowo irytująco. Polacy mają także duży problem z jazdą po rondach. Nagminne jest zajeżdżanie drogi i to właśnie na rondach często dochodzi do stłuczek. Niestety jako użytkownicy dróg bywamy bardzo egoistyczni, dlatego nie wychodzi nam jazda na suwak, nie lubimy wpuszczać innych kierowców.
Z czego wynikają błędy polskich kierowców?
Przyczyny nieprawidłowej jazdy to brak wiedzy i doświadczenia oraz mylne przekonanie o wysokiej umiejętności prowadzenia auta. Problemem bywają nie tylko niedzielni kierowcy ale także osoby bardzo młode, które dzisiaj wcześnie uzyskują uprawnienia i dostają samochody od rodziców. Brak doświadczenia idzie wtedy w parze z chęcią podejmowania wyzwań i próbowania tego co zakazane. Wiele osób uważa, że Polacy jeżdżą słabo bo kary i mandaty są zbyt niskie. Faktycznie możemy zauważyć, że istnieje pewien problem prawny w przypadku osób, które mają sądowy zakaz prowadzania pojazdów a mimo tego jeżdżą samochodem i niewiele można im zrobić. Obserwują polskie ulice, możemy dość do wniosku, że wielu kierowcom przydało by się krótkie, ponowne przeszkolenie bo być może ich wiadomości co do przepisów bardzo się zdezaktualizowały i powinny te osoby przejść krótki kurs.