Jak zmniejszyć stres przed egzaminem na prawo jazdy?

0

Stres towarzyszy prawie wszystkim przy okazji zdawania egzaminu na prawo jazdy. Czasami jest ona tak silny, że robi nam się słabo, gdy tylko dotrzemy na miejsce. Są jednak sposoby na walczenie z nim, które mogą się u nas świetnie sprawdzić. Pamiętaj tylko, że jeśli czujesz się naprawdę źle, możesz to zgłosić w odpowiednim miejscu w ośrodku, gdzie zostanie udzielona Ci fachowa pomoc. Nigdy nie ryzykuj swoim zdrowiem!

Przyjdź na miejsce wcześniej
Jeśli samo miejsce jest dla Ciebie stresujące, przyjdź na nie wcześniej. Nie chodzi tylko o to, żeby się nie spóźnić, choć jeśli przyjdziesz za późno, nie zostaniesz wpuszczony na egzamin. Dzięki dotarciu na miejsce przed wyznaczonym Ci czasem będziesz mógł spokojnie pooddychać świeżym powietrzem, porozmawiać z kimś bliskim albo poczytać swoją ulubioną książkę. Taka chwila odpoczynku pozwoli Ci wyrzucić z siebie tymczasowe napięcie i przystąpić do egzaminu z mniejszym ładunkiem emocjonalnym. A mniejsze emocje to spokojniejszy kierowca, a co za tym idzie, większa szansa na zdanie naszego egzaminu.

Zjedz czekoladę przed egzaminem
Zdawanie czegokolwiek na pusty żołądek to bardzo zły pomysł. Kiedy jesteśmy zestresowani, głód odzywa się u nas mocniej, niż w zwykłych warunkach. Możesz się martwić, że objedzony będziesz bardziej senny albo będziesz wolniej reagować. Zamiast zjadać pełny obiad, równie dobrze możesz zjeść kostkę czekolady. To przyda się również dlatego, że czekolada naturalnie łagodzi stres, a jej jedzenie sprawia nam przyjemność. Jeśli masz ulubiony baton albo cukierki, to również możesz je zjeść. Słodycze poprawiają nasz humor, a lepiej jest zdawać ważny dla nas egzamin z uśmiechem na ustach, niż w ciągłym stresie.

Nie mów wszystkim o egzaminie
Im mniej osób wie, że zdajesz tego dnia na prawo jazdy, tym lepiej. Presja, którą na sobie czujesz, często nas paraliżuje i skłania nas do podejmowania głupich decyzji na drodze. Do tego nie musimy martwić się, że kogoś rozczarujemy, bo jeśli wiemy o tym tylko my i nam się nie uda, to po prostu wybierzemy sobie nowy termin. Nie będziemy się przed nikim tłumaczyć i unikniemy chwalenia się, że ktoś zdał za pierwszym razem i to bez żadnego błędu. Jeśli potrzebujesz wsparcia, wybierz osobę, która nie będzie Cię oceniała i nie wywrze na Ciebie żadnego nacisku. W pierwszej kolejności musisz czuć, że nikt nie patrzy Ci na ręce.