Niektórym kierowcom nawet proste czynności mechaniczne wykonywane przy samochodzie sprawiają trudność, dlatego wolą oni oddać swoje auto do mechanika, który kompleksowo zajmie się pojazdem. Jednak warto czasami samemu wykonać pewne czynności, aby poznać, jak działa i funkcjonuje pojazd mechaniczny. Zrobienie prostych napraw i obsług przy własnym samochodzie pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale daje również satysfakcję. Niewątpliwie czynnością obsługową, którą przy aucie może wykonać każdy kierowca, jest wymiana oleju.
Kiedy wymieniać olej w samochodzie?
Dobry olej silnikowy nie tylko smaruje wszystkie ruchome części silnika, ale również zapewnia długą i bezproblemową pracę jednostki napędowej. Jeżeli kierowcy zależy na tym, aby jego samochód jeździł sprawnie i bezawaryjnie, to powinien systematycznie wymieniać olej w silniku. Płyn smarujący w jednostce napędowej generalnie powinno się wymieniać tak często, jak zaleca tego producent auta. Jednak przyjęło się, że olej wymienia się albo raz w roku, albo raz na 10 000 przejechanych kilometrów. Zależy, co nastąpi wcześniej.
Jakie czynności należy wykonać, aby wymienić olej silnikowy?
Przed wymianą oleju silnikowego powinno się najpierw rozgrzać silnik. W tym celu wystarczy przejechać kilka kilometrów. Rozgrzany olej jest rzadszy i łatwiej go spuścić. Wymianę oleju najlepiej wykonywać, gdy ma się dostęp do kanału. Nie zaleca się wymian płynu, gdy samochód jest podniesiony na podnośniku. Jest to niebezpieczne, bo auto może się zsunąć z lewarka i przygnieść osobę próbującą wymienić olej. Lepiej jest wśród znajomych poszukać osobę, która ma garaż z kanałem.
Przed przystąpieniem do spuszczenia oleju trzeba zaopatrzyć się w pojemnik lub wiadro o pojemności minimum 6 litrów. Za pomocą odpowiedniego klucza odkręca się zatyczkę w misce olejowej i już można spokojnie czekać, aż cały płyn zleci do pojemnika. Kolejna czynność, o jakiej nie można zapomnieć to wymiana filtra oleju. Wystarczy zlokalizować położenie starego i po prostu zastąpić go nowym. Niektóre modele samochodów wymagają odpowiedniego, specjalnego klucza do wymiany filtra.
Gdy stary olej już wypłynie z silnika i założony jest nowy filtr oleju, to można zakręcić otwór w misce olejowej i przystąpić do wlewania nowego płynu. W tym celu trzeba podnieść maskę i zlokalizować korek wlewu oleju. Do silnika dodaje się tyle płynu, ile zaleca producent. Ilość wlanego oleju kontroluje się przy pomocy bagnetu. Po wymianie należy odpalić auto i poczekać aż cały płyn rozleje się po silniku. Następnie gasi się samochód i ponownie sprawdza stan cieczy. Po kilku dniach jazdy warto znowu zorientować się, jaki jest stan oleju silnikowego i uzupełnić ewentualne braki.