Jak właściwie dbać i chronić turbosprężarkę

0

Właściciele aut z turbosprężarkami doskonale wiedzą jak delikatny sprzęt to jest. Zdają sobie sprawę, że w przypadku zaniedbań czeka ich kosztowna naprawa lub wymiana turbosprężarki. Dlatego warto przestrzegać pewnych sprawdzonych rad i chronić swoją turbosprężarkę przed uszkodzeniami.

Turbosprężarka jest mechanizmem, który narażony jest na działanie ogromnych sił. Wirniki potrafią się kręcić nawet z prędkością do 200 000 obr/min, a temperatura wpływających spalin może osiągać nawet 900°C. jak widać narażona jest ona na duże przeciążenia. Dlatego też stosować należy koniecznie odpowiednie środki smarne, które zapobiegną zatarciom. Mowa tutaj o oleju, który musi być zgodny z zaleceniami producenta i mieć odpowiednia klasę lepkości. Oprócz stosowania oleju najwyższej jakości warto pamiętać także o kilku wskazówkach. Po pierwsze przy uruchamianiu silnika dać mu chwilę, aby olej mógł dotrzeć w każdy zakamarek – w tym do turbosprężarki. Nie należy także gasić bardzo rozgrzanego silnika po dynamicznej jeździe, należy obniżyć obroty pozwalając silnikowi i turbinie popracować na jałowym biegu – dopiero wtedy można zgasić silnik. Należy również sprawdzać regularnie poziom oleju i stan filtru olejowego – co w większości przypadków zapobiega jej uszkodzeniom.

Bardzo duże znaczenie ma również wlewane paliwo do auta. Jeśli jest ono niskiej jakości lub z podejrzanych źródeł będzie ono posiadało wiele zanieczyszczeń i dodatków, które znacząco obniżą jakość spalin dostarczanych do turbosprężarki. Z powoduje to również osadzanie się zanieczyszczeń w komorze turbiny, co również może doprowadzić do uszkodzenia lub awarii turbosprężarki. Dlatego tez nie warto chwilowo oszczędzać na kosztach paliwa, ponieważ naprawa uszkodzeń w turbosprężarce może być o wiele kosztowniejsza.

Podsumowując, aby cieszyć się długo sprawna turbosprężarka nie należy oszczędzać na odpowiednim oleju silnikowym, ani na paliwie. Należy także odpowiednio uruchamiać i gasić auto. Te kilka prostych czynności ma realny wpływ na działanie turbosprężarki  i jej żywotność.