Jak to się robiło na południu – czyli więcej o Skodzie

0

Skoda jest firmą czeską, w 1991 roku przejętą całkowicie przez koncern Volkswagena. Początki firmy sięgają roku 1890, kiedy to Skoda (podobnie jak wielu innych producentów samochodów) zaczęła produkcję rowerów. Historia z tym związana jest dość ciekawa. Otóż pewien Czech chcąc naprawić swój rower wysłał go do niemieckiego producenta załączając list po czesku z prośbą o naprawę. Po otrzymaniu odpowiedzi w której przeczytał „jeśli chcesz byśmy odpowiedzieli na twoje pytania, naucz się najpierw cywilizowanego języka” zdecydował się na stworzenie własnego warsztatu który później przeistoczył się w fabrykę samochodów.

Kwitnący interes podupadł jednak po obu wojnach światowych oraz czasach komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Jedynym modelem przynoszącym zyski okazała się być Skoda Favorit, zaprojektowana przez włoskiego stylistę i architekta. Przejęcie Skody przez VW spowodowało szybszy rozwój firmy. Zdecydowano się a ponowne wprowadzenie na rynek modeli produkowanych przed laty (jak na przykład Octavia), które wcześniej poddano przebudowie i gruntownemu liftingowi.

Sukces Skody w krajach Europy Środkowej jest niepodważalny. Co więcej, Skoda wystawia swoje modele w rajdach samochodowych, odnoszą one bardzo dobre rezultaty i niewiele odstają takim potęgom jak Ford.