Jak off-roadować bezpiecznie?

0
Dla jednych motoryzacja zamyka się w możliwości podróży z punktu A do punktu B, podczas gdy inni widzą w niej zdecydowanie więcej – prawdziwe i realne hobby, które dla niektórych wydaje się sensem życia. W motoryzacji rozróżniamy tak naprawdę dwie drogi – z jednej strony szybkie wyścigi po równym jak tafla szkła asfalcie, a z drugiej jazdę po nierównych, nachylonych, brudnych i błotnistych trasach off-roadowych. Obie grupy łączy duże zamiłowanie do czterech kółek, a dzieli miejsce podróży. Jak zacząć off-road? Co zrobić, aby wrócić do domu bezpiecznie tym samym samochodem, którym pojechaliśmy na tor? Poznaj odpowiedzi!

Czym jest off-road i dlaczego aż tak go lubimy?

Off-road to, jak sama nazwa wskazuje, jazda po bezdrożach, czyli szczególnie niekorzystnych warunkach stanowiących zupełne przeciwieństwo standardowej jazdy po ogólnodostępnych, publicznych ulicach różnego typu. Off-road to niezwykle wciągająca aktywność, która przyciąga co roku tysiące osób zmęczonych jazdą po krystalicznie czystym asfalcie. Uczucie wjazdu w głęboką kałużę lub wyjazdu na błotniste podjazdy nie ma żadnej konkurencji we współczesnym świecie motoryzacji.

Off-road może przybierać wiele różnych form. Największą popularnością cieszy się jazda po wytyczonych szlakach, które są stosunkowo bezpieczne, raczej nie napotykamy na nich ogromnej dziury czy przeszkód, przez które będzie ciężko przecisnąć się dalej.

Podstawowe urządzenia niezbędne w off-roadzie

Warto zacząć od odpowiedzi na jedno, lecz bardzo ważne pytanie – jakie auto sprawdzi się w off-roadzie najlepiej. Cóż, nie będziemy tu odkrywczy – jedynym samochodem, którym można pokonać rzeki czy głębokie wypełnione błotem dziury, jest samochód terenowy, który różni się od typowej osobówki znacznie wyższym zawieszeniem, szerszymi kołami z ogumieniem o większym bieżniku oraz większym skokiem zawieszenia. To jednak tylko podstawowe i łatwo zauważalne różnice. W praktyce jest ich znacznie więcej.

Samochód terenowy musi mieć także funkcję reduktora, która ułatwia podróż po szczególnie trudnych terenach. Specjalne przełożenie (dwu- lub czterokrotne) sprawia, że samochód jedzie co prawda ze znacznie niższą prędkością, lecz ma w praktyce znacznie więcej mocy i łatwiej nim manewrować na trudnej trasie off-roadowej.

Off-road jest niebezpieczny – co zrobić, aby chronić swoje zdrowie podczas jazdy po bezdrożach

W off-roadzie liczy się zabawa. To fakt. Równie istotne jest oczywiście także bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników przejazdu lub rajdu. Dobrze jest wyposażyć swoje auto w wyciągarki ręczne, za pomocą których można dosłownie i w przenośni wykaraskać się z problemu, np. utknięcia w zbyt głębokiej wodzie. Niezbędne mogą okazać się także przeróbki zawieszenia, związane np. ze zwiększenie prześwitu, a także dodatkowe wzmocnienie w dolnym rejonie silnika, aby chronić go przed uderzeniami np. o kamienie. Warto także zabrać ze sobą podstawową apteczkę (w końcu niewiele waży i tak samo niewiele kosztuje), a także oświetlenie zasilane bateriami. Już teraz poznaj sklep Terenowiec.pl.

źródło zdjęć: freepik.com