Właściwa eksploatacja samochodu może wydłużyć jego żywot o kilka lat, a także zmniejszyć bieżące koszty użytkowania pojazdu: wydatki na paliwo, akcesoria, przeglądy techniczne i naprawy. Istotna jest nie tylko szybka reakcja na niewłaściwe zachowania pojazdu, ale również profilaktyka. Jak prawidłowo eksploatować samochód, żeby służył jak najdłużej?
Eksploatacja samochodu a ważna profilaktyka
Prawidłowa eksploatacja samochodu obejmuje nie tylko dbanie o solidne naprawy w przypadkach awarii i uszkodzeń, ale również działania zapobiegawcze. Jedne z najważniejszych to codzienna obserwacja zachowania pojazdu i regularne oddawanie pojazdu do przeglądu technicznego.
Podczas samodzielnej kontroli pracy auta możemy zauważyć niepokojące objawy – mogące sugerować, ze pojazdowi powinien przyjrzeć się wykwalifikowany mechanik, jednak niektóre działania możemy w pełni podejmować sami. Te czynności powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu:
Sprawdzenie poziomu oleju i płynu do spryskiwaczy – niewymienianie oleju silnikowego może poskutkować uszkodzeniem silnika, a praca wycieraczek na sucho – porysowaniem szyby.
Sprawdzenie ciśnienie w oponach – nieprawidłowe powoduje większe zużycie paliwa, a opona jest bardziej narażona na uszkodzenie, tym samym obniża poziom bezpieczeństwa (kierowca może nawet stracić panowanie nad pojazdem).
Przetestowanie sprawności wycieraczek – jazda z zamgloną szybą i ograniczoną widocznością jest bardzo ryzykowna!
Skontrolowanie układu hamulcowego, a przy okazji – sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego. Niewymieniany płyn nie jest już odporny na wysoką temperaturę – może znacznie osłabić poziom siły hamowania, jeżeli ulegnie przegrzaniu!
Zweryfikowanie kierunkowskazów, świateł stop, świateł przeciwmgielnych, reflektorów, a także ustawienia lusterek.
Jak dbać o najważniejsze elementy każdego samochodu?
Sercem każdego pojazdu jest silnik. Jak przedłużyć jego funkcjonowanie?
Nie rozgrzewaj go przed wyruszeniem z postoju, tylko od razu rusz z miejsca.
Rozpędzaj samochód do 50 km/h, używając wszystkich biegów, korzystając z zasad ecodrivingu.
Olej silnikowy wymieniaj zgodnie z tabelą przeglądów lub nawet częściej – zbyt rzadko wymieniany może spowodować np. nieprawidłowe naprężenie łańcucha rozrządu. Przy wymianie należy pamiętać o zakupie produktu zgodnego ze specyfikacją producenta.
Wymieniaj w porę uszczelki, aby nie dopuścić do dużych wycieków oleju podczas jazdy.
Pamiętaj o układzie chłodzenia – zwłaszcza podczas gorących dni. Nie używaj czystej wody jako płynu do chłodnic! Specjalne płyny chronią chłodnię przed korozją i są doprowadzane do wrzenia w znacznie wyższej temperaturze niż woda.
Skoro mowa o temperaturze – nie zaniedbaj klimatyzacji w samochodzie. Należy ją czyścić przynajmniej raz w roku – nie czekając z wymianą wkładu filtra do dnia, w którym zacznie się z niej wydobywać nieprzyjemny zapach. Sprawna klimatyzacja nie tylko utrzyma wybraną temperaturę w pojeździe, ale również nie będzie zwiększała zużycia paliwa.
Jak dbać o samochód?
Jeżeli przez pewien okres Twój samochód mógł się poczuć zaniedbany, koniecznie zrób jego przegląd pod kątem korozji – użyj dobrych specyfików, aby definitywnie oczyścić karoserię i zabezpieczyć ją przed ponownym rdzewieniem.
Myj auto regularnie, nie ograniczając się tylko do czyszczenia zewnętrznego – na tapicerce gromadzą się rozmaite zabrudzenia i bakterie. Najpierw dokładnie odkurz wnętrze samochodu, a następnie wypierz tapicerkę. Warto wybrać środek do czyszczenia tapicerek z górnej półki, który skutecznie usuwa rozmaite zabrudzenia i dezynfekuje tkaninę. Jeżeli chodzi o czyszczenie zewnętrzne – po myciu koniecznie nawoskuj samochód. Pojazd będzie nie tylko lepiej się prezentował, ale również odporność karoserii na czynniki zewnętrzne wzrośnie.
Raz w miesiącu sprawdź podstawowe wyposażenie auta (np. zawartość apteczki, zestawu narzędzi), usuwając z bagażnika rzeczy, których nie używasz, a tylko obciążają niepotrzebnie pojazd.
Jak dbać o auto, którym rzadko jeździsz?
Jeżeli nie korzystasz z samochodu regularnie – mimo wszystko musisz pamiętać o jego serwisowaniu, ponieważ wbrew pozorom spoczynek auta nie sprawia, że jego podzespoły nie są zużywane.
Koniecznie sprawdzaj stan opon. Opony samochodowe, które stoją w tym samym miejscu przez długi czas, nie zużywają się równomiernie i są coraz bardziej podatne na odkształcanie się. Niewłaściwe ciśnienie w oponach może spowodować np. ściąganie samochodu na jedną stronę podczas jazdy.
Nie rozgrzewaj samochodu w miejscu! Najlepiej przynajmniej raz na tydzień lub dwa tygodnie wybrać się na przejażdżkę rzadko uruchamianym autem, aby nie tylko zadbać o dobry stan ogumienia, ale usunąć wilgoć gromadzącą się w podzespołach samochodu – woda skrapla się także w pustym baku, dlatego należy zadbać o jego wypełnienie. Spoczynek pojazdu wpływa też na stan akumulatora – rozładowanie i nieużywanie przez dłuższy czas obniża żywotność baterii.
Regularna i prawidłowa eksploatacja samochodu zajmuje niewiele czasu, a może przyczynić się do lepszego stanu pojazdu i sporych oszczędności. Nie lekceważ małych usterek – jeżeli problemy natury technicznej się skumulują, pozostanie Ci tylko kosztowna naprawa auta u mechanika.