System SRS jest dodatkowym zabezpieczeniem, którego nie zauważamy, na co dzień. Są kierowcy, którzy nie zdają sobie nawet sprawy, że mają w swoim samochodzie zainstalowany taki system. Czym jest system SRS oraz dlaczego jest on tak istotny dla wszystkich podróżujących samochodem?
Jak działa system SRS?
Głównym zadaniem SRS jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich podróżujących samochodem. Ochrania zarówno kierowcę, jak i pozostałych pasażerów samochodu. System SRS działa automatycznie przy pomocy specjalnych czujników zamontowanych w samochodzie. Wszystkie najnowsze samochody posiadają w swoim standardzie system SRS. Jednak samochód jest sobie nierówny i są czasami widoczne spore różnice w stopniu zaawansowania systemu oraz rozbudowania. Najważniejsze trzy elementy, które występują w standardowej wersji auta, to czujnik sterowania, elementy wykonawcze oraz sterownik. Warto dokładnie sprawdzić system SRS, ponieważ źle działający lub niedbale zainstalowany może stanowić zagrożenie dla kierowcy i pasażera.
Elementy pasywnego systemu SRS
System SRS widoczny najbardziej jest na przykładzie czujników zderzenia i sterowników zainstalowanych w samochodzie. Jeżeli w naszym aucie zamontowany jest niezwykle rozbudowany oraz skomplikowany system SRS tym większe wymagania są stawiane sterownikom. Do jednostek wykonawczych należy zaliczyć taki element jak poduszki powietrzne. Jest to podstawowy elementy stanowiące wyposażenie każdego samochodu. Poduszki powietrzne jako pierwsze weszły w skład systemu SRS. Kolejnym elementem SRS są napinacze pasów bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach stanowią one standard każdego auta, jednak napinacze były zainstalowane wcześniej niż poduszki powietrzne. Kolejnymi elementami pasywnego systemu SRS są pokładowe instalacje gaśnicze oraz systemy łączności i automatycznego powiadamiania wypadkowego. Ostatnim elementem jest system, który ma za zadanie odłączyć akumulator od instalacji elektrycznej pojazdu. SRS może także współpracować z innymi systemami bezpieczeństwa samochodu jak z systemem FPS odłączającym instalację elektryczną pojazdu podczas kolizji lub wypadku.
Jak działa system SRS?
System SRS działa w bardzo łatwy sposób. Jego funkcjonowanie opiera się w głównej mierze na pracy sterowników. Dzięki ich pracy monitorują na bieżąco wszystkie spływające sygnały z całej sieci, które stanowią element układu. Do takich czujników należy zaliczyć akceleratory, czujniki nacisku na drzwi boczne, czujniki zderzenia, czujniki w fotelach pasażera. Kiedy sterownik otrzyma informacje od określonych sensorów, że doszło do kolizji, wypadku lub uderzenia zostaje uruchomiona cała procedura natychmiastowego wypełnienia poduszek powietrznych. Worki nylonowe napełniają się specjalnym gazem. Pasażer lub kierowca w momencie wypadku uderza w poduszkę powietrzną. Powietrze wypełniające poduszkę powietrzną zaczyna uciekać przez specjalne otwory. Dzięki temu poduszka przejmuje całą siłę uderzenia i amortyzuje je w taki sposób, by nie zrobić krzywdy osobie chronionej. Wraz z poduszkami uruchamiane zostają napinacze pasów bezpieczeństwa.
Odpowiednie działanie napinaczy stanowi konieczny warunek poprawnego działania całego systemu. Działanie systemu SRS została obliczona w taki sposób, aby odpowiednio ściągnięte i zapięte pasy bezpieczeństwa mogą zapewnić nam bezpieczeństwo podczas wypadku. Bez tego uderzenie w poduszę powietrzną, odbyłoby się w sposób niekontrolowany, przez co mogłoby narazić zarówno zdrowie, jak i życie kierowcy i pasażerów przebywających w samochodzie w trakcie wypadku.