Jak dbać o akumulator aby dłużej służył?

0

Nikomu chyba nie trzeba mówić, że zima to najtrudniejsza pora roku dla samochodu, a w szczególności dla jego układu zasilania. W zimie akumulator wykazuje mniejszą pojemność, niż podczas ciepłych dni, a także zdecydowanie szybciej się zużywa. Nie dziwi więc, że bywa jednym z najczęstszych powodów braku możliwości uruchomienia pojazdu – statystyki wskazują, że jest on przyczyną aż 40% awarii skutkujących unieruchomieniem samochodu. Na szczęście, każdy kierowca może w stosunkowo prosty sposób zadbać o stan baterii w samochodzie, by maksymalnie przedłużyć jej trwałość oraz zapewnić sobie łatwy i pewny rozruch nawet w bardzo mroźne dni. Jak zatem prawidłowo dbać o akumulator zimą? Oto kilka wskazówek.

Dlaczego zima jest szczególnie trudna dla akumulatora?

Po pierwsze, w niskich temperaturach nominalna pojemność akumulatora zmniejsza się – w temperaturze 0 stopni Celsjusza wynosi ona nie więcej niż 80% pojemności przy temperaturze 25oC, zaś w mroźne dni obniża się jeszcze bardziej. Ta zależność kumuluje się z faktem, że do rozruchu zimnego silnika potrzeba więcej energii (wynika to głównie z konieczności ogrzania cylindrów oraz pokonania dodatkowych oporów będących skutkiem zgęstnienia oleju w silniku i skrzyni biegów. Aby uzupełnić niedobór energii powstały w wyniku pojedynczego rozruchu, silnik musi pracować przez co najmniej 20 minut. Niestety, w okresie zimowym często podróżujemy przez krótszy czas, dodatkowo przyspieszając rozładowywanie.

Nadszedł czas na konkretne wskazówki i porady, dzięki którym można poprawić żywotność i sprawność akumulatora w okresie zimowym (i nie tylko). Oto one:

– Dbaj o czystość akumulatora oraz bolców i zacisków przewodów – wszelkie zabrudzenia mogą powodować gromadzenie się  niekorzystnych ładunków powierzchniowych lub prowadzić do rdzy, która skutecznie utrudnia przepływ prądu. Po oczyszczeniu klemy należy zabezpieczyć wazeliną techniczną.
– Używaj jak najmniej urządzeń wymagających prądu (takich jak radio, GPS, ogrzewanie szyb i foteli itd.) na krótkich trasach. Dzięki temu akumulator szybciej odzyska energię straconą podczas rozruchu.
– Uzupełniaj braki elektrolitu, jeżeli akumulator tego wymaga, a jego konstrukcja dopuszcza takie działanie. Pamiętaj, by w tym celu używać wyłącznie ody destylowanej.
– Nie dopuszczaj do całkowitego rozładowania akumulatora. Jeśli jest taka potrzeba, doładuj go przy użyciu prostownika.
– Dbaj o wymianę oleju. Zanieczyszczony i zużyty olej stawia większy opór dla silnika, dlatego każdy start wymaga większego zużycia prądu z akumulatora.

Stosując się do powyższych wskazówek mamy duże szanse uniknąć problemów związanych z rozruchem w zimie. Oczywiście nikt nie może zagwarantować bezawaryjnej pracy pojazdu, jednak przy odrobinie rozsądku i starań możemy znacznie przedłużyć trwałość jego podzespołów i uchronić się przed przykrymi niespodziankami.