Jak często należy wymieniać olej w swoim samochodzie?

0
Jak często należy wymieniać olej w swoim samochodzie?

Wielu kierowców, wciąż zdaje się mieć z problem z odpowiednim oszacowaniem tego jak często powinno się wymieniać olej tak, aby optymalnie spełniał on swoje zadanie. Jeszcze kilkanaście lat temu większość producentów za odpowiednie “widełki” uznawało w swoich pojazdach dystans, 10 do 15tys km, jednak nie rzadziej niż raz do rok. Dziś jednak sytuacja ta nieznacznie się jednak skomplikowała.

Dzisiejsze samochody – kiedy właściwie powinno się wymieniać olej w nowszych pojazdach.

Część producentów samochodów oraz ekspertów motoryzacyjnych nadal podaje odległości 10 -15tys km, jako optymalne do przejechania na jednej wymianie. Odpowiednia ilość oleju, jego lepkość oraz inne, najważniejsze parametry wpływają bowiem bezpośrednio na eksploatację silnika, a co za tym idzie jego trwałość i niezawodność. Nieco inne zdanie mają na ten temat ekolodzy oraz pozostała grupa koncernów motoryzacyjnych. Niektórzy producenci zapewniają, iż w przypadku ich pojazdów, olej wystarczy wymienić raz na 20 czy nawet 30tys km. Warto jednak pamiętać, że tak duże interwały są bezpieczne jedynie w przypadku, gdy auto porusza się głównie poza terenem zabudowanym, na długich trasach ze stosunkowo rzadkimi postojami. Na pewno nie powinniśmy traktować tych informacji, jako wiążące w przypadku poruszania się samochodem w cyklu miejskim. Na szczęście nowoczesne pojazdy, wyposażone są zwykle w odpowiednią technologię pomiarową, która w czasie rzeczywistym sprawdza poziom zużycia naszego oleju i pokazuje jak długo możemy jeszcze jeździć przed kolejną wymianą. Technologia ta uwzględnia nie tylko ilość rozruchu zimnego silnika, ale także średnia temperaturę oleju, wysokość obrotów czy ogólną kondycję silnika.

Jakość oleju a częstotliwość wymiany.

Niestety wśród polskich kierowców bardzo często spotkać się można z opinią, iż to czy wybierzemy olej półsyntetyczny, mineralny, czy pełen syntetyk w żaden sposób nie wpływa na częstotliwość jego wymiany. Przekonanie to jest jednak całkowicie błędne i o ile dwa pierwsze rzeczywiście charakteryzują się podobnym czasem zużycia tak dobrej jakości olej syntetyczny nie tylko wpłynie na kulturę pracy silnika, ale także dzięki podwyższonej trwałości pozwoli przejechać więcej kilometrów pomiędzy wymianami. Do jednych z najczęstszych błędów należy także stosowanie oleju typu Long Life do wszystkich typów silników. O ile w silnikach przystosowanych do tego typu rozwiązań, olej ten faktycznie nie potrzebuje tak częstych wymian jak klasyczna alternatywa tak w przypadku innych silników nie ma on na to żadnego wpływu.