Jak bezpiecznie nabyć używany samochód?

0
Jak bezpiecznie nabyć używany samochód?

Zakup pierwszego samochodu używanego dla wielu osób może oznaczać niemały stres. Aby bezpiecznie nawet samochód z drugiej ręki, warto stosować kilka podstawowych zasad, które zminimalizują ryzyko.

Od czego zacząć?

Na początku warto określić swój realny budżet na zakup samochodu. Dopiero wtedy będziemy wiedzieć w grupie jakich aut możemy szukać. Z naszego budżetu trzeba zarezerwować sobie co najmniej 10% tej kwoty na zarejestrowanie pojazdu, ubezpieczenie oraz ewentualne naprawy wstępne. Samą markę i model samochodu należy dobrze przemyśleć. Chodzi o to, aby nabyć samochód, który będzie odpowiadał potrzebom. Wieloosobowa rodzina prawdopodobnie kupi chętnie minivana natomiast singielka zadowoli się małym autem miejskim. Jeśli osoba kupująca ma niewielką wiedzę o samochodach może sprawdzić w Internecie dostępne rankingi oraz opinie użytkowników na temat poszczególnych aut.

Gdzie szukać samochodu?

Obecnie swoje poszukiwania najczęściej rozpoczynamy w Internecie. Znajdziemy tam kilka dużych portali, które mają działy motoryzacyjne. Takie ogłoszenia czasem zaprowadzą nas do osób prywatnych a innym razem do typowych pośredników czy właścicieli komisów samochodowych. Z całą pewnością warto kupować auta w najbliższej okolicy. Należy dobrze się zastanowić, jeśli planujemy jechać po wymarzone auto na drugi koniec Polski. Samochód może okazać się niegodny zakupu, wyjazd wygeneruje koszty a dużo lepiej byłoby obejrzeć kilka aut, gdzieś bliżej i móc sobie je porównać. Jeszcze lepiej jest kupować samochód od kogoś znajomego czy poleconego, bo wtedy jest mniejsze ryzyko oszustwa.

Oglądanie samochodu

Po tym, gdy wstępnie wytypujemy ciekawe ogłoszenia, przez telefon umawiamy się na oglądanie samochodu. Dobrze jest zabrać ze sobą kogoś znajomego, kto będzie studził nasze zapędy i być może zauważy ważne szczegóły. Przed sprawdzaniem stanu technicznego bardzo wskazane jest by najpierw sprawdzić dokumenty. Chodzi tu przede wszystkim o numer VIN oraz zweryfikowanie czy na samochodzie nie ma zastawu albo kredytu. Dobrze jest też sprawdzić ważność polisy oraz dane osobowe sprzedawcy aby być pewnym, że to on jest właścicielem samochodu. Osoby, które nie posiadają wiedzy technicznej na temat samochodów, powinny skorzystać z najbezpieczniejszej opcji i po prostu udać się samochodem do znajomego mechanika lub do autoryzowanej stacji obsługi. Dzięki temu dowiedzą się one czy dane auto uczestniczyło w wypadku, sprawdzą stan ogumienia, poprawność pracy silnika oraz stopień korozji auta.

Jazda próbna

Zawsze warto skorzystać z możliwości wykonania jazdy próbnej. Co prawda właściciel samochodu może się na nią nie zgodzić, jednak takie zachowanie powinno wzbudzić naszą czujność. Dobrze jest, by jazdę próbną zacząć na zimnym silniku. Powinna ona trwać około 30 minut. Będzie to okazja do tego, by sprawdzić kontrolki, przyspieszenie, hamowanie. Należy też zwrócić uwagę, czy samochód nie wydaje niepokojących dźwięków, zwłaszcza gdy pokonujemy poprzeczne wzniesienia.