Ilość Punktów karnych wpłynie na wysokość Składki OC

0

Według zapowiedzi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wysokość ubezpieczenia OC zależeć będzie od posiadanej ilości punktów karnych. Te znaczące zmiany w przepisach to konsekwencja ustawy, nad którą pracuje MSWiA.

W sytuacji, gdy Ustawa wejdzie w życie, to każde złamanie przepisów, które skończy się mandatem i punktami karnymi będzie skutkowało zwiększeniem składki na ubezpieczenia auta. Jak podaje portal Rzeczpospolita, prace nad projektem ustawy potwierdza sam Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pan Maciej Wąsik.

Dla właścicieli aut takie przepisy na pewno będą nie korzystne, gdyż uszczupli to portfele każdego kierowcy. Natomiast jest to powód do zadowolenia dla Polskiej Izby Ubezpieczeń, która będzie czerpać większe zyski.

Głównym założeniem ustawy jest niewątpliwie prewencja oraz bezpieczeństwo na polskich drogach. Kierownik CBRD w Instytucie Transportu Drogowego Maria Dąbrowska- Loranc stwierdza, że ” Uzależniając wysokość składki od tego jak kierowca zachowuje się na drodze będzie mieć znaczenie w ograniczeniu ryzykownych zachowani na drodze”. Przypomnijmy- dotychczas składki zwiększane były tylko tym kierowcom, którzy doprowadzili do kolizji czy wypadku, a więc już po fakcie. Według Pani Dąbrowskiej- Loranc karanie wyłącznie kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną, prędkość, gdyż taka interpretacja przepisów, skutkowałaby wyłącznie obniżeniem średniej prędkości na polskich drogach.

Zapytanie do MSWiA wystosował także portal Biznesinfo.pl, który na pytanie odnośnie prac nad projektem ustawy, która ma m.in. determinować wysokość składki OC na podstawie ilości punktów karnych. W odpowiedzi swoje stanowisko przedstawił Rzecznik prasowy, który stwierdził, że “zmniejszenie liczby najbardziej rażących naruszeń przepisów, których finalne skutki odbijają się negatywnie w statystykach bezpieczeństwa w ruchu drogowym”.

Pociechą dla kierowców, jest fakt, że prace są jeszcze na bardzo wczesnym etapie. Jeżeli takie zmiany w ubezpieczeniach zajdą to nie nastąpi to w najbliższej przyszłości.