Czy warto przystąpić do kursu nauki jazdy da skurterów?

0

Kursy nauki jazdy, przygotowujące do egzaminu państwowego zakończonego otrzymaniem uprawnień do poruszania się pojazdem po drogach publicznych są dziś prowadzone w każdym mieście. W dużych miejscowościach swoją ofertę przedstawia od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu szkół prowadzących naukę jazdy. Kurs nauki jazdy obejmuje obecnie już nie tylko wykłady teoretyczne dotyczące przepisów o ruchu drogowym oraz praktyczne zastosowanie ich na drodze, ale także podstawowe informacje z zakresu motoryzacji.
Okazuje się, że wielu kierowców, którzy zdobyli uprawnienia przed laty, do dziś nie posiada podstawowej wiedzy dotyczącej budowy samochodu. Trzeba niestety przyznać, że największy deficyt wiedzy w tym zakresie wykazują kobiety. Z jednej strony można oczywiście wychodzić z założenia, że samochód naprawia się w warsztacie i wcale nie trzeba znać jego budowy, by jeździć. Jednak z drugiej nie ma wątpliwości, że niewiedza jest często przyczyną nie tylko nieprzyjemności, ale i sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu zarówno kierowców jak i innych użytkowników drogi. Dlatego nauka jazdy obejmuje także przekazywanie wiedzy o tym, jak sprawdzić poziom oleju czy zmienić koło na zapasowe.
Obecnie bardzo wielu kursantów zapisuje się na naukę jazdy motocyklem. To szczególnie dobrze widoczne w większych miastach, w których ze względu na stałe korki poruszanie się samochodem jest coraz trudniejsze. Na takie kursy zapisują się zarówno osoby, które posiadają już prawo jazdy kat. B jak i te, które dopiero pierwszy raz wyjadą na drogę pojazdem motoryzacyjnym. Wszyscy kierowcy skarżą się natomiast na poruszające się po drogach publicznych skutery, które są już powszechne.

Kierowcy pojazdów, które nie przekraczają wyznaczonej przepisami pojemności silnika nie są zobowiązani do posiadania prawa jazdy, a przez to często nie znają przepisów drogowych, stanowiąc zagrożenie. Dlatego takie osoby powinny jednak zapisać się do szkoły na naukę jazdy i jeśli nie na kat. B, to przynajmniej A, dzięki czemu dadzą dowód na to, że wiedzą jak poruszać się po drogach uczęszczanych także przez innych.