Czy jazda z pękniętą przednią szybą jest bezpieczna?

0

Pęknięta szyba to problem, z którym prędzej czy później zmierzy się każdy posiadacz auta. Warto sprawdzić, czy jazda z taką szybą jest bezpieczna, i co należy zrobić, gdy już dotknie nas to nieszczęście.

Generalnie jazda z małym pęknięciem w przedniej szybie nie jest niebezpieczna, ale uszkodzoną szybę należy jak najszybciej naprawić lub wymienić z dwóch ważnych powodów:

  • szyba, która jest uszkodzona zapewnia mniejszą ochronę.
  • pęknięta szyba może zmniejszyć widoczność podczas jazdy,

Szyby przednie są specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i kierowcom, nawet jeśli ekstremalne uderzenie spowoduje ich pęknięcie. Posiadają dwie laminowane ze sobą warstwy szkła. Jeśli jedna warstwa szkła pęknie, laminat i wewnętrzna warstwa szkła utrzymują razem przednią szybę, zapobiegając zranieniu pasażerów samochodu.

Nie oznacza to jednak, że powinieneś zignorować uszkodzoną przednią szybę. Nawet małe pęknięcie oznacza, że integralność strukturalna szkła została naruszona. Podobnie jak kask, uszkodzona przednia szyba nie zapewnia już odpowiedniego poziomu ochrony. Chociaż nie stanowi to bezpośredniego zagrożenia, jeśli pęknięcie jest duże, może być konieczna wymiana szyby.

Należy również unikać jazdy z rozbitą przednią szybą, gdy uszkodzona szyba utrudnia widzenie kierowcy. Z czasem wilgoć, brud, a nawet płyn do spryskiwaczy przedniej szyby może przeniknąć do warstw wewnętrznych szkła, powodując przebarwienia i jeszcze bardziej zmniejszając widoczność na szybie.

Czy szyba przednia może pęknąć?

W przypadku szyb przednich odpryski i pęknięcia tworzą słabe punkty w szkle, które prawdopodobnie będą się rozprzestrzeniać. Dobrą wiadomością jest to, że przednie szyby są zaprojektowane tak, aby trzymały się razem. Jeśli pęknie, mocne kleje nałożone na szybę zapobiegają wpadaniu odłamków do samochodu lub na drogę. Ponieważ przednia szyba jest laminowana, szyba nie powinna oddzielać się od ramy ani zapadać się do samochodu.

Co zrobić z pękniętą lub rozbitą szybą samochodu?

Rozbita szyba przednia musi zostać wymieniona. Prawo w naszym kraju mówi jasno, że każde szyba z nawet najmniejszym pęknięciem musi zostać wymieniona. Nawet jeśli małe pęknięcie nie stanowi większego zagrożenia, to przy kontroli możemy zostać ukarani mandatem w wysokości nawet 500 zł. Z ekonomicznego puntu widzenia warto zawczasu wymienić szybę, która i tak prędzej czy później będzie musiała zostać wymieniona w samochodzie. W przeciwnym razie możemy ponieść podwójne koszty, co z pewnością nie powinno być naszym celem.