Co trzeba wiedzieć o gaśnicy samochodowej?

0

Sytuacji na drodze nie da się przewidzieć. Możemy jeździć bezpiecznie i dbać o dobry stan techniczny swojego samochodu, ale różne niebezpieczne sytuacje i tam mogą nam się przytrafić. Możemy znaleźć się też w sytuacji, kiedy to my będziemy musieli udzielić komuś pomocy. Dlatego zawsze watro wozić ze sobą gaśnicę samochodową, zwłaszcza, że zgodnie z polskim prawem, jest to obowiązkowe wyposażenie samochodu. Za jej brak dostać możemy w razie kontroli mandat karny. Ważna jest nie tylko sama obecność gaśnicy samochodowej, ale jej stan techniczny. Dlatego powinniśmy sprawdzać datę ważności gaśnicy i w razie potrzeby dokonać jej legalizacji. Często możemy zrobić to przy okazji okresowego przeglądu technicznego.
Jednak nie tylko przymus powinien nas skłonić do wożenia gaśnicy samochodowej. Jest to element wyposażenia samochodu, od którego zależeć może nasze bezpieczeństwo. W sytuacji kryzysowej pomoże nam też uratować nasz pojazd przed doszczętnym spłonięciem, a więc znacznie ograniczyć straty materialne w przypadku pożaru. Musimy jednak działać szybko. Gaśnice samochodowe są raczej niewielkie – zwykle są to gaśnice proszkowe mające 1 kilogram, rzadziej spotyka się gaśnice 2-kilogramowe. Mała, najprostsza gaśnica działa przez zaledwie ok. 5 sekund. To bardzo krótko. Pozwala opanować mały ogień, ale w przypadku większego pożaru jak najszybciej wezwijmy odpowiednie służby, gdyż samą gaśnicą samochodową niewiele zdziałamy.
Oprócz wagi warto zwrócić jeszcze uwagę na inne parametry gaśnicy samochodowej. Jak wspomniano, najczęściej spotyka się gaśnice proszkowe. Na każdej gaśnicy znajduje się oznaczenie, wskazujące do gaszenia jakiego typu pożarów są przeznaczone. Nas interesują głównie pożary typu B i C (ciecze i materiały stałe z tendencją do topienia oraz gazy). Dobrze również, aby gaśnica mogła gasić pożary typu A, czyli ciał stałych, w tym tworzyw sztucznych, których przecież sporo znajdziemy w naszym samochodzie. To doskonale odpowiada właściwościom, jakimi charakteryzują się gaśnice proszkowe, dlatego to właśnie one najczęściej znajdują się na wyposażeniu samochodu. Środkiem gaśniczym jest tu proszek, ale z gaśnicy wyrzucany jest on za pośrednictwem sprężonego gazu. Najczęściej jest to dwutlenek węgla, ale warto rozejrzeć się za gaśnicami samochodowymi wykorzystującymi azot, uchodzącymi za wydajniejsze. Są też one niestety droższe.
Pozostaje jeszcze kwestia ulokowania gaśnicy w samochodzie. Większość kierowców wozi gaśnicę samochodową w bagażniku i nie jest to zły pomysł. Niektórzy wolą mieć gaśnicę bardziej pod ręką (co jest rozsądnym rozwiązaniem) i wożą ją w kabinie, nie każde miejsce będzie jednak dobre. Gaśnica samochodowa musi być dobrze przymocowana, żeby w razie nagłego hamowania, czy nawet kolizji nie przemieszczać się luźno po kabinie, stwarzając tym samym zagrożenie. Chyba najlepsze miejsce na gaśnicę samochodową w kabinie znajduje się pod fotelem.
Gaśnica samochodowa jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu nie bez powodu. Nie bagatelizujmy jej znaczenia. Zainwestujmy w dobrą gaśnicę i dbajmy o jej dobry stan techniczny, dokonując okresowych legalizacji. Może zdarzyć się, że ocali to nasz samochód, a może nawet życie.