Wielu z nas marzy o byciu motocyklistą. Wolność, niezależność, szybsze pokonywanie zatłoczonych miast i dające radość wycieczki po kraju i za granicą – z tym kojarzy się nam jazda na jednośladzie. I nie ma w tym przesady. Motocykliści chwalą sobie swoje hobby, niektórzy nawet nazywają je sposobem na życie. Wykorzystują każdą wolna chwilę, by dosiąść swojej maszyny i ruszyć przed siebie, choćby w nieznane. W dzisiejszych czasach, gdy zakup pierwszego motocykla nie stanowi już takiego obciążenia dla przeciętnego budżetu domowego, ten rodzaj przemieszczania się zdobywa coraz większą rzeszę sympatyków. Zanim jednak zaczniemy naszą przygodę z motocyklem warto zapoznać się z kilkoma wymaganiami, jakie musimy spełnić, by cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą. Warto też zastanowić się nad wyborem maszyny dostosowanej do naszych możliwości.
Zanim wsiądę na motocykl
Prawo jazdy kategorii A
By w pełni legalnie i bezpiecznie jeździć na motocyklu należy posiadać odpowiednie uprawnienia – czyli prawo jazdy kategorii A. Pozwoli ono na prowadzenie dowolnego pojazdu jednośladowego (lub wielośladowego – gdy ma boczny wózek) bez ograniczeń w mocy silnika. Jest to oczywiście wymóg prawny, jednak należy pamiętać o tym, że uczestnictwo w kursie przygotowującym do egzaminu państwowego nauczy nas także praktycznych umiejętności prowadzenia pojazdu. Da nam też niezbędne doświadczenie, które pomoże bezpiecznie poruszać się po drogach.
Wybór motocykla
Najczęściej od tej, jakże przyjemnej czynności zaczyna się prawdziwa przygoda motocyklisty. Wielu pasjonatów jednośladów szuka maszyny szybkiej, zwrotnej i głośnej. Oczywiście niektórzy przez lata, a nawet dekady pozostają przy takim wyborze, jednak znaczna część motocyklistów po czasie przesiada się na pojazd wolniejszy, a jednocześnie wygodniejszy i cichszy. Często jest to też motocykl, który pozwala na jazdę w trudniejszym terenie, co pozwala na bezpieczniejsze dotarcie do miejsca biwaku czy campingu. Dlatego też warto kilka razy przemyśleć wybór biorąc pod uwagę to, jak najczęściej będziemy używać naszego pojazdu. Doświadczeni motocykliści najbardziej cenią sobie komfort podróżowania i korzystają z maszyn, na których pozycja kierowcy jest dużo bardziej wyprostowana, niż na tzw. ścigaczu. Takie motocykle cenią sobie też pasażerowie, którzy nie muszą „przyklejać” się do kierowcy, dodatkowo obciążając jego ręce. I choć początkowo głośny dźwięk z rury wydechowej będzie się nam podobał to pamiętajmy, że podczas dłuższej jazdy może on wywołać dyskomfort. Jednak są osoby, które najlepiej czują się na trochę mniej wygodnym, ale szybkim i zwrotnym motocyklu.
Wybór kasku
Początkujący motocykliści często zadowalają się najtańszym kaskiem, jaki uda im się znaleźć na rynku, by tylko spełnić wymóg prawny nakazujący jazdę w kasku. Zapominają jednak, że dobrze dobrany kask zapewni nie tylko stosunkowo najlepszą ochronę w niebezpiecznej sytuacji, ale też zapewni najlepszy możliwy komfort podróży. Wybierając rodzaj kasku należy zastanowić się do czego będzie używany – czy do długich wycieczek na ciężkim motocyklu, gdzie przyda się w pełni zabudowany kask, czy do krótkich przejazdów w zatłoczonym mieście. W tym drugim wypadku może wystarczyć kask z opuszczaną szczęką lub nawet otwarty – nie tak dobrze chroniący i izolujący od hałasu, lecz zdecydowanie bardziej komfortowy, szczególnie w gorące dni. Najważniejszym jest jednak, by na tym zakupie w miarę naszych możliwości nie oszczędzać, gdyż dobry kask ochroni zarówno naszą głowę w kryzysowej sytuacji, jak i zapewni wyższy komfort podróży separując nasze uszy od szumu przecinanego podczas jazdy powietrza. Przed zakupem przymierzmy kask i oceńmy, czy jest komfortowy i dobrze trzyma się głowy.
Mogę już legalnie i bezpiecznie jeździć. Co dalej?
Ubranie i ochraniacze
Dobór odpowiedniego do warunków pogodowych i stylu jazdy ubioru jest niezmiernie ważny szczególnie wtedy, gdy regularnie poruszamy się jednośladem. Odpowiednio dobrana kurtka, spodnie i buty ochronią nasze ciało w chłodniejsze dni, szczególnie w długiej trasie. Jeśli jeździmy na krótszych odcinkach bądź uprawiamy nasze hobby tylko w bardzo ciepłe dni – wystarczy nam lżejsze ubranie. W każdym jednak wypadku powinno spełniać także rolę ochronną. Tak, jak w przypadku kasku – warto samemu i na miejscu, czyli w sklepie zapoznać się z ofertą, przymierzyć ubranie, by przekonać się w czym jest nam najwygodniej. Nie bójmy się zapytać sprzedawcy o to jakie dodatki poprawiające bezpieczeństwo ma ubiór, który nas interesuje. Mogą to być wbudowane w kurtkę czy spodnie ochraniacze, min. na kolana, ramiona czy łokcie. Dobrze dobrana garderoba zapewni nam komfort jazdy z niedużą prędkością w upalny dzień, jak i przy szybkim przemieszczaniu się, gdy nadejdą chłody.
Doświadczenie i rozsądek
Nabierzmy doświadczenia. To z nim przychodzi rozwaga, lepsze przygotowanie na niebezpieczne sytuacje oraz zwiększa się wyobraźnia. Początkujący motocyklista jest głodny wrażeń. Ma tendencje do zbyt szybkiej jazdy, upajania się wolnością i swobodą poruszania się po drogach. Są to oczywiście wspaniałe uczucia, jednak warto z nich korzystać racjonalnie. Najbezpieczniejsza będzie jazda dostosowana do naszych umiejętności, a te będziemy zdobywać przez lata. Motocykl to maszyna nie wybaczająca błędów, która dając nam wiele radości może też, używana nieodpowiedzialnie przysporzyć kłopotów, pozbawiając zdrowia lub nawet życia. Dlatego warto z niego korzystać odpowiedzialnie, mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg. Jeśli będziemy tak postępować – przez wiele lat będziemy się cieszyć swoim hobby.