Bezawaryjne działanie i długi czas pracy podstawową zaletą silników hydraulicznych

0
Bezawaryjne działanie i długi czas pracy podstawową zaletą silników hydraulicznych

Bezawaryjne działanie i długi czas pracy podstawową zaletą silników
hydraulicznych
Niezależnie od typu silnik hydrauliczny spełnia zasadniczo tę samą rolę, mianowicie przekształca energię hydrauliczną w energię mechaniczną. Zasada działania wszystkich typów silników jest taka sama. Opiera się na różnicy ciśnień między wlotem i wylotem silnika. Ta różnica ciśnień jest przykładana do wewnętrznych ruchomych części silnika, które są mechanicznie połączone z wałem sprzęgła silnika. Pod wpływem różnicy ciśnień wewnętrzne ruchome części poruszają się, napędzając wał silnika.
Istnieje kilka typów silników hydraulicznych, ale każdy typ silnika posiada szczególny charakter i różne rozmieszczenie wewnętrznych części ruchowych.

Silniki hydrauliczne łopatkowe
W silniku łopatkowym moment obrotowy jest wytwarzany przez ciśnienie płynu działającego na łopatki. Ciśnienie wytwarza siłę napierającą na łopatki, a tym samym powoduje ruch obrotowy wirnika i wału sprzęgła silnika.
Silniki hydrauliczne łopatkowe charakteryzują się niższym poziomem wytwarzanego hałasu niż silniki zębate. Często posiadają stabilną żeliwną budowę, dzięki czemu mogą pracować przy wysokich ciśnieniach. Dla zapewnienia bezawaryjnej pracy zazwyczaj są wyposażone w specjalny układ filtracji.
Silniki hydrauliczne łopatkowe cechują się długą i niezawodną pracą. Posiadają duży wybór wałów napędowych i wymienne wkłady. Często stosuje się je w przemyśle morskim, kolejowym oraz w konstrukcji pras hydraulicznych i wtryskarek.

Silniki hydrauliczne tłokowe
Silniki hydrauliczne tłokowe charakteryzują się wyższą wydajnością niż silniki łopatkowe. Są często używane, ponieważ posiadają dużą moc mechaniczną w porównaniu z niską wagą.
Zasada działania silnika tłokowego polega na tym, że płyn jest rozprowadzany przez cylindryczny korek, który ma otwór wlotowy i otwór wylotowy. Olej dostarczany do tłoka przez cylindryczny wtyk wytwarza ciśnienie na tłoku. Tłok popycha korbowód na mimośrodową krzywkę wału silnika i zmusza ją do zainicjowania ruchu obrotowego.
Ruch obrotowy wału napędza przemieszczenie cylindrycznego wtyku przez sprzęgło. Obracając się, cylindryczny korek umożliwia sukcesywne doprowadzanie oleju do tłoków i jednoczesne dostarczanie oleju z przeciwległych tłoków.
Silnik hydrauliczny tłokowy często jest konstruowany na zasadzie promieniście usytuowanych tłoków. Jego charakterystyczną cechą jest wysoki moment obrotowy. Pozwala to na otrzymanie względnie niewielkich prędkości obrotowych i zapewnienie pełnego rozruchu pod pełnym obciążeniem. Dzięki zwartej konstrukcji silnik hydrauliczny tłokowy jest wyjątkowo wytrzymały i cechuje się bezusterkową pracą przez długi czas.
Silniki hydrauliczne stanowią ważny element układów hydraulicznych. Są jednym z komponentów hydrauliki siłowej. Ze względu na swoją wytrzymałość i długi bezawaryjny czas pracy znalazły zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Dodatkową ich zaletą jest łatwość ich konserwacji.