Badanie pojazdów

0

Zapobiegać nieuczciwości

Dużym problemem na drogach są niesprawne samochody, które mimo tego, że nie powinny przejść pomyślnie badań technicznym, otrzymują stosowną pieczątkę, a później mogą powodować wypadki drogowe. Dzieje się tak dlatego, że podczas właściwej kontroli wykryte i wskazane do naprawy usterki przewyższają możliwości finansowe kierowców lub po prostu nie chcą oni wydawać dodatkowych pieniędzy sądząc, że to niepotrzebne. Wtedy do skutku szukają warsztatu, który za odpowiednią opłatą zaliczy im pozytywnie przegląd.

Może się to wydawać sprytnym rozwiązaniem, jednak nie należy zapominać, że niesprawne pojazdy są zagrożeniem nie tylko dla podróżujących nimi kierowców i pasażerów, ale dla wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Właśnie z tym walczyć będzie ministerstwo. Nowe prawo przewiduje nie tylko nalepki, które bardzo łatwo uzyskać, więc warsztaty w poczuciu bezkarności je przyznają niesprawnym samochodom, nie poczuwając się później za skutki wypadków drogowych. Teraz każde sprawdzane auto będzie musiało być dodatkowo sfotografowane i opisane, a na jego szybie pojawi się dodatkowa specjalna naklejka, która będzie świadczyła o pozytywnym przejściu przeglądu.

Stacje pod kontrolą

Kolejnym zabezpieczeniem mają być tajemniczy klienci. Będą sprawdzali warsztaty i rzetelność pracowników, a także to, czy nie przyznają oni pozytywnego wyniku w badaniu dla aut, które się do tego nie nadają. Ten bat ma zapobiegać sytuacjom, w których pracownicy stacji diagnostycznych będą umożliwiali bezkarne poruszanie się po drogach zdezelowanym autom. Trzeba ich także uświadamiać, że mogą być odpowiedzialni za wypadki drogowe, do których przyczyni się usterka pojazdu.