Auto z drugiej ręki – na jakie koszty trzeba się przygotować?

0
Auto z drugiej ręki – na jakie koszty trzeba się przygotować?

Nabycie auta używanego za każdym razem niesie za sobą pewne powiększone koszty w stosunku do kwoty, którą trzeba uiścić za pojazd samochodowy. Niestety, jest to nieuniknione. Mały kłopot pojawia się wtedy, jeżeli naprawa samochodów używanych pochłonie mniejsze pieniądze, większy, jeżeli nieodzowny jest gruntowny remont. W Polsce spotkać można niestety mnóstwo nieuczciwych sprzedawców. W dalszym ciągu wobec tego, również od sprzedawców, możemy kupić auta, które nie tylko nie są odpowiednie do jazdy, ale już nawet nie nadają się do naprawy.

Po kupnie takiego samochodu konieczne będzie zatem poniesienie dodatkowych kosztów. Koszty te mogą być właściwie niesamowicie zróżnicowane. Nie więcej aniżeli 500 zł trzeba będzie zapłacić za realizację małych napraw. Jeżeli niemniej jednak w grę wchodzi naprawa skrzyń biegów, w takim przypadku problem staje się tak naprawdę niesamowicie poważny, ponieważ jeśli jest to manualna skrzynia, koszt wyniesie nieznacznie ponad 1000 zł. Jednak jeśli mówimy o automatycznej skrzyni biegów, w takiej sytuacji koszt może przekroczyć nawet 10 000 zł. Patrząc na to, jak bardzo zróżnicowane mogą być koszty naprawiania auta używanego, warto bardzo uważać podczas zakupu. Mnóstwo osób z pewnością nie raz padło „łupem” tych wspaniałych, zachwalających swój towar sprzedawców. Jest to spory i niezwykle częsty problem, który w pewnym sensie pojawia się nie tylko w naszym kraju, ale także we wszystkich krajach bloku wschodniego.

Wybierając się więc po zakup auta z drugiej ręki, opłaca się zabrać ze sobą zaufanego mechanika, udać się na stację diagnostyczną i co najważniejsze zażądać od handlarza pojazdami rękojmi, bowiem ten, zmuszony jest taką udzielić. Tym bardziej, jeżeli naprawa będzie obejmowała poważne elementy mechaniczne lub też elektronikę. W takim przypadku my, jako kupujący, mamy prawo wymagać od handlowca zadośćuczynienia i pokrycia kosztów, chociażby przy naprawie skrzyni biegów, bądź też w momencie, gdy okaże się, że silnik po stuknięciu paruset kilometrów uległ awarii.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, iż samochód używany będzie znajdował się w stanie bardzo dobrym. W takiej sytuacji nie będą koniecznością żadne naprawy oraz poza przeglądem i wymianą olejów – inne koszty. Aczkolwiek za każdym razem trzeba przyszykować się na to, że w samochód z drugiej ręki trzeba będzie trochę zainwestować, jeśli jednakże zna się mankamenty auta lub też sprzedający nas o nich zawiadomi, wtedy spokojnie można z nim wynegocjować rabat o wartości równej kosztom serwisowania. Za każdym razem jednak potrzebne jest sprawdzenie samochodu jeszcze przed zakupem i to rzecz jasna pod kątem elektronicznym, mechanicznym oraz stanu karoserii.