Auto dla rodziny a samochód dla singla

0
Auto dla rodziny a samochód dla singla

Zapadła decyzja o kupnie samochodu, pozostaje pytanie, jaki to ma być samochód. Samochód samochodowi nierówny. I nie tylko o rozmiary podwozia, nadwozia i silnika chodzi. Różne samochody mają różne przeznaczenie. I znowu, podział na osobowe i ciężarowe jest zbyt ogólny. Diabeł tkwi w szczegółach.

Samochód dla dużej rodziny

Czego potrzebuje duża, pięcioosobowa rodzina? Łatwo zgadnąć, że dużego mieszkania lub domu, żeby każdy mógł czuć się swobodnie, oraz dużego samochodu, tak, żeby bez problemu zmieścili się do niego wszyscy członkowie rodziny oraz potrzebne bagaże. Nieważne, czy akurat trzeba przewieźć zakupy ze sklepu do domu, czy w planach jest podróż na drugi koniec kontynentu, tak czy inaczej samochód musi pomieścić wszystko. Jak na auto rodzinne przystało, nie może palić zbyt dużo, rodzina ma pilniejsze wydatki. Musi być samochodem bezpiecznym, dobrze trzymać się drogi. W tej sytuacji rozstaw osi jednak ma znaczenie. Nie bez kozery będzie wspomnieć o rodzaju dróg, jakie trzeba będzie najczęściej pokonywać. Auto do ruchu miejskiego może mieć nisko zawieszone podwozie, ale już auto przeznaczone do ruchu poza miastem, na wsiach, bezdrożach musi być przygotowane na nagłe niespodzianki. W tej sytuacji lepiej sprawdzi się samochód terenowy.

Samochód dla singla

Osoby samotne rzadko decydują się na duże, rodzinne samochody. Powodów jest wiele i nie zawsze finanse stoją na pierwszym miejscu. Mały, sportowy samochód nierzadko budzi podziw i zazdrość otoczenia. Są tacy, którzy lubią się popisywać. Niewielki samochód mniej pali, więc jest tańszy w eksploatacji, chyba, że jest to sportowe auto z mocnym silnikiem. W większości wypadków za małym autem przemawia łatwość parkowania, co jest szczególnie istotne w zatłoczonych miastach. Wybierając konkretny model, trzeba brać pod uwagę nie tylko wersję standard samochodu, ale też wyposażenie dodatkowe. Może się okazać, że w ostatecznym rozrachunku to, co u jednego dilera jest w standardzie, u innego jest kosztem dodatkowym. Warto też pytać o ubezpieczenie w cenie samochodu, okres gwarancji i dostępność serwisu. Nie ma sensu kupować auta, które ma autoryzowany serwis kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania.

Kupując auto warto także zadać sobie pytanie, czy będzie służyło tylko do jazdy do pracy i z powrotem, czy pod uwagę brane są także dłuższe trasy i jak często takie trasy będą pokonywane. Pozwoli to ustalić, czy lepiej kupić auto nowe, czy używane.